آبشار لاتون

آبشار لاتون یکی از جذاب ترین دیدنی های گیلان و ایران عزیز است که علاوه بر زیبایی ویژگی ای دیگر دارد که باعث می شود بسیاری از طبیعت گردان به دیدن آن علاقه پیدا کنند و آن ارتفاع ۱۰۵ متری آن است که این آبشار را تبدیل به مرتفع ترین آبشار ایران کرده است.

مرتفع-ترین-آبشار-ایران
مرتفع-ترین-آبشار-ایران

آشنایی با آبشار لاتون

این آبشار در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا در مرز بین آستارا و اردبیل قرار گرفته است و تا روستای کوته کومه و شهر لوندویل آستارا نیز همین مقدار فاصله دارد.ان آبشار از کوه های اسپیناس سرچشمه می گیرد و از محل سرچشمه تا محل آبشار ۳ آبشار با ارتفاع ۱۰ متر و ۳ حوض طبیعی بزرگ وجود دارد.

در کنار این آبشار یک آبشار دیگر با ارتفاع ۶۵ منر وجود دارد که از آبشار اصلی عریض تر است و بین این دو آبشار دره خطرناکی وجود دارد که باید خیلی مراقب آن باشید.محل قرار گیری این آبشار فضای بسیار مناسبی برای کوهنوردی و صخره نوردی است و در بالای آن قلعه اسپیناس یا لاتون قرا دارد که متعلق به بابک خرم دین است.

آبشار-لاتون
آبشار-لاتون

این آبشار در فصول مختلف میزان حجم آب ان متغیر است اما در هیچ فصلی از سال بی آب نیست.با توجه به نوع آب و هوای این منطقه بهترین فصل برای بازدید و مراجعه به آبشار اواخر زمستان و اوایل بهار است.

برای رفتن به این آبشار باید ابتدا به آستارا و شهر لوندویل بروید و سپس از آن جا به روستای کوته کومه بروید و بعد از آن حدود ۴ ساعت پیاده روی در جنگل خواهید داشت که بسیار جذاب است.در بین راه تارسیدن به آبشار می توانید از جنگل بی نظیر و رودخانه لوندویل لذت ببرید و برای استراحت به قهوه خانه نور محمد در روستای آسیوواشون بروید.

این جنگل در ۳ فصل از سال سرسبز است و پوشش گیاهی بی نظیری دارد از درختان آلو و سیب وحشی گرفته تا فندق و گلابی و گردو و….توصیه می کنیم حتما در رفتن به سمت آبشار لاتون از راهنماها کمک بگیرد تا مبادا در این جنگل راهتان را گم کنید.

مسیر-رسیدن-به-آبشار-لاتون
مسیر-رسیدن-به-آبشار-لاتون

از حیوانات موجود در اطراف این آبشار و جنکل می توان گرگ,  خرس, گراز و جوجه تیغی و حیوانات اهلی مانند گاو و گوسفند و اسب را نام برد که متعلق به اهالی این منطقه اند.

این آبشار پس از فروریز به رودخانه لوندویل می ریزد که ۱۷ کیلومتر طول دارد و پس از عبور از جنگل و سس روتای کوته کومه و لوندویل به دریای خزر می ریزد.جذابیت دیگر این آبشار این است که از فاصله ۵۰۰ متری می توان آن را دید و عکاسی از آن را شروع کرد.

دسترسی به آبشار

همانطور که گفته شد برای رسیدن به این جاذبه طبیعی زیبا ابتدا به آستارا و سپس لوندویل و روستای کوته کومه بروید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *