آبشار مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین و خاص ترین مکان های گردشگری استان فارس است که در شمال غربی این استان قرار گرفته است.این آبشار بزرگ آبشار چشمه ای جهان است که در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است.از دیگر زیبایی ها و ویژگی های این آبشار آب زلال و گوارای آن است.

آشنایی با آبشار مارگون

این آبشار برخلاف بسیاری از آبشارها که از سرازیری یک رودخانه از یک ارتفاع سرچشمه میگیرد از چشمه هایی که از دل کوه می جوشند حاصل شده است و به همین دلیل به آن آبشار چشمه ای می گویند و برخی معتدند که این آبشار از زیباترین آبشارهای منطقه خاورمیانه است.

آبشار-مارگون
آبشار-مارگون

آبشار مارگون حدود ۷۰ متر ارتفاع دارد و عرض آن ۱۰۰ متر است و پس از رسیدن به زمین رودخانه ی مارگون را تشکیل می دهد که تا روستای سپیدان می رود و در مسیر خود از قلب طبیعت زیبای مارگون و شهرستان سپیدان عبور می کند از میان درختان سیب و زرشک و زالزالک و… که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

این آبشار در مکانی بن بست و دره ای با شیب تند قرار دارد, به همین دلیل اغلب در فصولی مانند بهار و تابستان که تعداد بازدیدکنندگان آن بیشتر است ترافیک بالایی دارد.پارکینگ این مجموعه تفریحی و طبیعی در فاصله ۸۰۰ متری آبشار قرار دارد و از پارکینگ تا آبشار را باید در مسیری سنگ فرش شده پیاده طی نمایید و در نزدیکی آبشار نیز پله های سیمانی هستند که گذراندن مسیر را راحت تر می کنند.

در اطراف این آبشار امکانات لازم مانند سرویس بهداشتی و سطل زباله و پارکینگ و… وجود دارد و نیازی به نگرانی نیست.

آب این آبشار همیشه خنک است و حتی در گرم ترین فصول سال نیز دمای آن زیر ده درجه سانتی گراد است.این آبشار در نزدیکی روستای مارگون است که مردم آن اصالت لری دارند و به زبان لری صحبت می کنند.

آبشار-مارگون-در-زمستان
آبشار-مارگون-در-زمستان

نکته دیگر این است که این منطقه در فصول سرد بارش برف و باران زیادی دارد و تا حدی که مسیر های آن بسته می شود و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در فصل زمستان به این منطقه سفر نکنید و اگر قصد سفر به این منطقه را دارید امکانات کاملی را همراه خود داشته باشید.

دسترسی به آبشار

برای دسترسی به این آبشار از دو مسیر کهکیلویه و بویر احمد و یا از سمت استان فارس می توانید اقدام نمایید.اگر از کهکیلویه و بویر احمد به سمت این آبشار بیایید ۶۵ کیلومتر در راه خواهید بود و از ۲۹ کیلومتری به بعد به سمت آبشار و اقلید راهنمایی خواهید شد و اگر از سمت استان فارس به آبشار مارگون می روید تنها ۴۸ کیلومتر فاصله دارید و باید به سمت شهرستان سپیدان و روستای مارگون بروید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *