آتشکده یزد

آتشکده در واقع نیایشگاه و عبادتگاه پیروان دین زرتشت بزرگ است که یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین آتشکده های جهان یعنی آتشکده یزد در ایران عزیز واقع شده است.ارزش هر آتشکده به طول عمر آتش ورهرام آن است که قدمت آتش این آتشکده به ۱۵۰۰ سال می رسد.

آتشکده یزد را بیشتر بشناسید

این آتشکده ارزشمند فضایی بسیار آرامش بخش دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.ساختمان ابتدایی این آتشکده در دوران پهلوی اول به دستور رضا شاه برای حفاظت از آتش ورهرام ساخته شد تا مکانی رسمی برای عبادت پیروان زرتشت باشد.

اتش ورهرام همان آتش مقدس ۱۵۰۰ ساله این آتشکده است و برای حفظ آن در سال های گذشته تلاش های بسیاری صورت گرفته است.اتش ورهرام به معنای آتش پیروزی است.این آتش در زمان ساسانیان در آتشکده آذرفرنبغ فارس قرار داشته است که برای حفاظت از حمله دشمن به یزد آورده می شود.

آتشکده-یزد
آتشکده-یزد

پس از  تخریب آتشکده یزد این آتش برای حفاظت به یک غار بین عقدا و پارس بانو منتقل می شود و ۳۰ سال در آنجا می ماند و سپس به روستای زرتشتیان درحوالی اردکان منتقل می شود.پس از جدایی زرتشتیان این آتش نیز به شریف آباد منتقل می شود و پس از آن در خانه یکی از موبدان بزرگ زرتشتی نگهداری می شود و سپس برای نگهداری از آن آتشکده یزد ساخته می شود.

این آتش مقدس در فضایی با دیوارهای شیشه ای نگهداری می شود و کسی اجازه رفتن به کنار آتش را ندارد زیرا به عقیده زرتشتیان آتش ورهرام پاک است و نباید نفس انسان به آن برخورد کند و حتی فرد نگهداری کننده از آتش نیز که با نام هیربد شناخته می شود با پوشش خاصی بر صورت وارد محیط قرار گرفتنن آتش می شود.

معماری آتشکده یزد

یکی از مهم ترین نشانه های این آتشکده که در معماری آن به کار رفته است نماد فروهر است که به عقیده زرتشتیان قبل از خلقت هر چیزی وجود دارد و با آن به دنیا می آید و در زمان مرگ وی به جهان فروهری برمی گردد.این نماد توسط کاشی کاران یزدی ساخته شده است و زیبایی و ظرافت خاصی دارد.

نماد-فروهر-آتشکده-یزد
نماد-فروهر-آتشکده-یزد
فروهر-یزد
فروهر-یزد

پس از عبور از در ورودی این مجموعه حوضی گرد را در مقابل خود می بینید که ساختمان اصلی آتشکده نیز در مقابل شما قرار دارد.یکی از ویژگی های تمامی آتشکده ها قرار گرفتن آن ها درکنار آب است.ساختمان اصلی آتشکده طبق قانون این دین باید ساده و بدون زرق و برق باشد.

این ساختمان نیز از این قاعده مستثنا نیست و بسیار ساده اما زیبا است.ساختمان در جایی قرار دارد که بین درختان سبز قرار گرفته است و بیشترین نور خورشید را دریافت می کند تا انرژی بیشتر در خود داشته باشد.معماری این بنا از معماری تخت جمشید هخامنشیان و آتشکده پارسیان هند الهام گرفته است.

آب این مجموعه از آب انبار و گاورو و قنات تامین می شده است و امروزه نیز قابل مشاهده است.ساختمان اصلی این بنا با ارتفاعی ۲۱ متری از سطح زمین قرار گرفته است و ۸ پله دارد.ستون های آن با سرستون های سنگی مزین شده است که مار هنرمندان اصفهانی است.

تالار ورجاوند نیز از دیگر بخش های این مجموعه است که توسط جمشید امانت به یاد همسرش ساخته شد و در سال ۱۳۸۱ تخریب شد و پرویز ورجاوند آن را بازسازی کرد و به یاد پدر و مادرش نام آن را ورجاوند گذاشت.امروزه در این تالار می توانید با دین زرتشتی آشنا شوید و سنت ها و آیین های آن را بشناسید.

تالار-ورجاوند
تالار-ورجاوند

آب انبار نیز قابل مشاهده است که امروزه قسمت پایین پله ها را که قبلا دیوار و شیر داشته است را تخریب کردند تا بازدیدکنندگان بتوانند به آن داخل شوند.

آب-انبار-آتشکده-یزد
آب-انبار-آتشکده-یزد

دسترسی به آتشکده یزد

این آتشکده هر روزه از ساعت ۷.۵ صبح تا ۹ شب آماده پذیرش بازدیدکنندگان است و برای ورود بازدیدکنندگان درب غربی در نظر گرفته شده است و درب شرقی ویژه زرتشتیان است.این آتشکده در خیابان آیت ا… کاشانی قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *