آرامگاه باباطاهر همدان

آرامگاه باباطاهر همدان یکی از زیبا ترین و جذاب ترین آثار دیدنی شهر زیبای همدان است.نام دیگر این شاعر باباطاهر عریان بوده است که دلیل این نام گذاری نیز سبک زندگی عارفانه و درویش وار این شاعر بزرگ است.از تاریخ تولد و وفات و خانواده این شاعر بزرگ اسناد دقیقی وجود ندارد.

آرامگاه باباطاهر همدان

آرامگاه باباطاهر یکی از آثار تاریخی همدان است که هر روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای مراجعین محترم است و هزینه ورودی برای هر نفر نیز مبلغ بسیار ناچیزی است.این آرامگاه در میدان باباطاهر همدان قرار گرفته است.

آرامگاه-بابا-طاهر-همدان
آرامگاه-بابا-طاهر-همدان

باباطاهر از بزرگ ترین دوبیتی سراهای ایران است که دوبیتی های فوق العاده ی عاشتقانه و عارفانه ی او شهرت بسیاری دارد.این شاعر انواع دیگر شعر را نیز سروده است که البته بیشترین مهارت را در اشعار دو بیتی داشته است.مقبره این شاعر بزرگ در مقابل قله دماوند ساخته شده است.

گنبد این سازه با کاشی های فیروزه ای مزین شده است و چشم هر رهگذری را به خود جذب می کند.گنبد این بنا به شکل منشور است و بر یک سازه هشت ضلعی ساخته شده است.در درون این بنا ۲۴ قطعه کاشی مزین به ۲۴ دو بیتی این شاعر وجود دارند که زیبایی این بنا را دو چندان کرده اند.

مقبره باباطاهر همدان در سال ۱۳۷۶ در ۲۱ اردیبهشت ماه به ثبت ملی رسید.این آرامگاه یکی از محبوب ترین مکان های دیدنی همدان برای علاقمندان به تاریخ و ادبیات و فرهنگ ایران است.این شاعر همانطور که می دانید مربوز به اواخر قرن ۴ تا اواسط قرن ۵ است و به دوران سلجوقیان بر می گردد.

مقبره-باباطاهر-ایران
مقبره-باباطاهر-ایران

این مقبره در زمان سلجوقیان به شکل یک بنای ۸ ضلعی بوده است که با شکل کنونی این بنا فرق داشته است و با گذر زمان و تخریب آن چندین بار بازسازی بر روی آن انجام شده است.آخرین بازسازی این بنا مربوط به دوران رضاشاه است که به شکل کنونی آن ساخته شد و تاکنون باقی است.

دسترسی به آرامگاه باباطاهر عریان

همان طور که پیش از این گفته شد این بنا در میدان باباطاهر شهرستان همدان قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *