ارگ راین کرمان

ارگ راین یکی از بناهای تاریخی استان کرمان است که قدمتی بسیار زیاد دارد.این ارگ مربوط به دوران حکومت ساسانیان در ایران است و از این ارگ در اسناد تاریخی قرن اول هجری قمری نیز نام برده شده است.این ارگ با نام ارگ میرزا حسین خان نیز شهرت دارد.

تاریخچه ارگ راین

ارگ به معنای قلعه های کوچک در میان قلعه های بزرگ تر است که محل انجام امور فرمانروایی و اداری در گذشته بوده است و در زمان جنگ نیز مردم به آن پناه می برده اند.برخی می گویند در گذشته قلعه های بزرگی تری نیز در اطراف این ارگ وجود داشته است که طی گذشت سال ها و جنگ ها و حوادث طبیعی تخریب شده اند.

ارگ-راین
ارگ-راین

این ارگ وسعتی بیش از ۲۲ هزار مترمربع دارد و پس از ارگ بم دومین سازه بزرگ خشتی جهان است, همان طور که از گفته ها پیداست مصالح مورد نیاز برای ساخت این ارگ تنها خشت خام بوده است.این ارگ سازه ای به دو بخش اصلی اعیان نشین و عامه نشین بوده است که در بافت آن فضاهایی برای حمام, آتشکده, بازار, مکتب خانه و… دیده می شود.

این ارگ در بزرگراه کرمان به جیرفت و بندر عباس قرار داشته است و در گذشته در آن مبادله کالا نیز انجام می شده است و اهمیت اقتصادی نیز داشته است و بسیاری از کالا ها از این قلعه به شهرها و کشورهای مختلف صادر میشده است.در ابتدای ورودی این ازگ فضاهایی برای کار آهنگران و چاقو سازان و تولید کنندکان وسایل فلزی بوده است.

ارگ راین در جنوب غربی شهر راین و بالای یک تپه قرار دارد و تنها یک ورودی در بخش شرقی خود دارد که بسیار باشکوه است.این ارگ در طول تاریخ هرکز در مقابل حملات و جنگ های مختلف شکست نخورده است و هیچ دشمنی موفق به ورود به آن نشده است.

دلیل نامگذاری این ارگ با نام میرزا حسین خان فرمانروایی این فرد در زمان نادرشاه افشار است که پس از آن نیز پسر او به حکومت این ارگ انتخاب شد و در دوران آقامحمدخان نیز نوادگان این فرد در این قلعه زندگی می کردند و امروزه بیشتر نوادگان میرزا حسین خان نیز در شهر راین سکونت دارند.

دیوارهای دور تا دور این قلعه ارتفاعی بیش از ۱۰ متر دارند و چندین برج نیز برای نگهبانی و مراقبت از این ارگ وجود دارند.این قلعه در سال های گذشته بارها به وسیله عوامل طبیعی مانند زلزله تخریب و خسارت دیده است و مرمت و بازسازی شده است.اخرین بار در سال ۱۳۷۴ تصمیم به مرمت اساسی این ارگ گرفته شد.

قلعه-راین
قلعه-راین

گفتنی است این ارگ تا ۱۵۰ سال گذشته سکونتگاه برخی افراد بوده است.

دسترسی به ارگ

این ارگ همانطور که گفته شد در نزدیکی شهر راین و در ۱۰۰ کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است.برای دسترسی به این ارگ باید به ۱۰۰ کیلومتری کرمان بروید.برای رفتن به این بنای تاریخی زیبا می توان از وسایل حمل و نقل عمومی ویژه آن نیز استفاده نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *