ارگ کلاه فرنگی بیرجند

ارگ کلاه فرنگی بیرجند یکی از مشهورترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی این شهر است که در مرکز شهر بیرجند قرار گرفته است.این بنا منسوب به ایر حسن خان شیبانی است و با نام های دیگی همچون ارگ حسام الدوله, قصر بی بی عروس و ارگ سرکار شهرت داشته است.

ارگ-کلاه-فرنگی-بیرجند
ارگ-کلاه-فرنگی-بیرجند

آشنایی با ارگ کلاه فرنگی بیرجند

این ارگ ظاهری ۶ ضلعی دارد و به صورت مخروطی شکل ساخته شده است.در گذشته و در زمان ساخت این بنا در دو طرف آن دو بادگیر وجود داشته است که با گذر زمان و بازسازی های انجام شده این دو بادگیر حذف شده است و امروزه اثری از آن ها دیده نمی شود.

این بنا در اواخر دوره زندیه ساخته شده است و پس از ساخت آن از آن به عنوان مرکز حکومتی در دوران زندیه و سپس در اوایل قاجاریه استفاده می شده است.این بنا متعلق به امیر علم خزیمه بوده است که بعدها به فرمانداری بیرجند اهدا شده است و امروزه به شماره ۱۸۸۰ به ثبت آثار ارزشمند و تاریخی ایران رسیده است.

ظاهر این بنا سفید و مخروطی مانند است و مهم ترین بخش آن طبقه همکف است که یک حوضخانه در مرکز و اتاق هایی در اطراف آن دارد به شکلی که این اتاق ها با دالان ها به یکدیگر مربوط می شوند و طوری اطراف حوضخانه قرار گرفته اند که از هر کدام از ورودی ها که به ساختمان وارد شوید به حوضخانه خواهید رسید.

طرح-اولیه-ارگ-کلاه-فرنگی-بیرجند
طرح-اولیه-ارگ-کلاه-فرنگی-بیرجند

بخش ورودی اصلی در جلوی حوضخانه با فاصله ساخته شده است که شامل قوس های زیبا و مزین شده است و طاق های دیدنی ای دارد.حوضخانه حدود سک متر از سطح همکف این بنا پایین تر است  و شکل ۸ ضلعی دارد همچنین اطراف آن با مقرنس ها و طاق های زیبا مزین شده است و زیر هر طاق یک سکوی کوتاه قرار دارد.

در طبقه دوم این بنا مساحت کمتری را خواهید دید که تعداد کمی اتاق نیز دارد این بنا به طور کلی ۵ طبقه است که ۳ طبقه آخر آن تنها نمادین است و برای زیبایی بنا ساخته شده است و پنجره های کوچک روی این طبقات برای تامین نور حوضخانه و طبقات پایین تر است .

دسترسی به کلاه فرنگی

آدرس : خراسان جنوبی – بیرجند – خیابان مطهری – استانداری بیرجند

برای بازدید از این بنا تنها در ساعت اداری می توانید مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *