برج دختر استانبول

برج دختر استانبول یکی از جاذبه های جذاب استانبول است که در یک موقعیت استراتژیک و بسیار عالی قرار گرفته است و از طرفی تاریخچه این برج به حدی جذاب و پر فراز و نشیب است که هر علاقمند به گردشگری ای را جذب خود می کند.این برج قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال دارد.

معرفی برج دختر استانبول

این برج با نام های دیگری همچون برج میدن, برج لیندر و یا برج دامالیس شهرت دارد.این برج کهن در تنگه بسفر استانبول قرار گرفته است و امروزه تبدیل به نماد استانبول شده است.این برج در طول تاریخ خود برای موادر مختلفی از جمله بیمارستان, فانوس دریایی, کنترل عبور و مرور کشتی ها و دریافت عوارض, ایستگاه رادیویی و محل برگزاری مراسمات رسمی نظامی و… استفاده می شده است.

قدمت زیاد و عمر طولانی این برج داستان پر فراز و نشیبی برای آن رقم زده است و بارها و بارها تخریب و بازسازی و ترمیم شده است.این برج بر روی یک جزیره کوچک در بین آب های تنگه بسفر و بخش آسیایی استانبول است که برخی می گویند در قدیم این جزیره نیز بخشی از ساحل بوده است.

برج-دختر-استانبول
برج-دختر-استانبول

سازه این برج قبلا قسمت میله و اتاقک و سازه ۸ ضلعی را نداشته است و تنها یک سازه چوبی ساده بوده است و پس از آتش گرفتن آن و ترمیم های متعددی که بر روی این سازه انجام شده است امروزه بدنه آن بتنی و با نگهدارنده های آهنی است و قسمت بالای آن نیز به آن اضافه شده است که امروزه با احتساب میله ارتفاع آن به ۲۳ متر می رسد.

این برج امروزه تبدی به یک موزه و رستوران کوچک شده است که هر روزه بازدید کنندگان بسیاری دارد.رستوران این برج و جزیره کوچکی که برج دختر استانبول در آن قرار گرفته است امروزه میزبان برگزاری مراسمات و جشنهای عروسی و خانوادگی نیز هست.ظرفیت مورد قبول این مراسمات تا ۲۲۰ نفر است.

یکی دیگر از دلایل جذابیت این برج فیلمبرداری بخشی از فیلم و مجموعه جیمز باند در این جزیره کوچک و برج دختر است و دیگری بازی هایی کامپیوتری ای است که داستان ان ها در این برج است.

کافه رستوران کوچک این برج فضایی بسیار دلنشین برای وقت گذرانی و صرف یک وعده صبحانه, ناهار و یا شام است که از آن می توانید شهر استانبول را نیز تماشا کنید و لذت ببرید.پیشنهاد می کنیم حتما زمان بازدید از این برج را طوری انتخاب نمایید که یک وعده غذایی را در آن بگذرانید.

در ضمن ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که پیش از رفتن به رستوران این برج حتما میز خود را رزرو نمایید در غیر این صورت موفق به وقت گذرانی در آن نخواهید بود.

افسانه های منتسب به برج میدن

افسانه شاهزاده و مار : در سالیان دور پیش گویان پادشاه قسطنطنیه به پادشاه خبر می دهند که دختر او در تولد ۱۸ سالگی توسط نیش مار خواهد مرد و پادشاه برای جلوگیری از این اتفاق دخترش را به برجی در یک جزیره کوچک در بسفر می فرستد و چند سال در آن زندگی می کند سپس در زمان تولد ۱۸ سالگی دخترش پادشاه برای جشن تولد او به با میوه های عجیب به دیدن دخترش می رود تا او را شگفت زده کند و جشن ۱۸ سالگی اش را برگزار کند که در زمانی که شاهزاده در سبد را باز می کند یک مار افعی به او حمله میکند.

نماد-شهر-استانبول
نماد-شهر-استانبول

افسانه هیرو و لیندر : هیرو دختری پاک دامن بوده است که قسم می خورد برای پاک ماندن از مردم دوری کند و به همین دلیل به یک برج در یک جزیره کوچک می رود.لیندر که با قایق از کنار این جزیره عبور می کند هیرو را می بیند و به او دل می بندد و برای به دست آوردن او تلاش می کند و هیرو نیز به لیندر علاقمند می شود و از آن زمان هر شب برای دیدن او به برج می آمده است و هیرو نیز یک شعله برای راهنمایی او بالی برج قرار می داده است.یک شب طوفانی شعله خاموش می شود و لیندر گرفتار امواج می شود و صبح آن روز هیرو که ناخواسته به خواب رفته بود بیدار می شود و تن بی جان لیندر را در ساحل جزیره می بیند و خودش را از بالای برج پرت می کند تا عشق ان ها جاودانه شود.

افسانه بطال : بطال یک قهرمان عرب بوده است و در زمان عثمانی به دختر پادشاه علاقمند شده است.امپراتور عثمانی که خبرهای فتوحات مکرر این قهرمان را شنیده بود برای حفظ جان زن و دخترش آن ها را به یک جزیره کوچک در بسفر می فرستد و بطال که از این موضوع با خبر می شود به جزیره می رود و دختر پادشاه را می دزدد.

دسترسی به برج دختر استانبول

برای دسترسی به این برج فقط کافی است به اسکله کاباتاش در منطقه اوسکودار که در بخش آسیایی ترکیه است بروید و با قایق های رایگان به جزیره بروید و برای برگشت نیز از همین روش استفاده نمایید.این جزیره از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب بازدید کننده می پذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *