برج پیزا ایتالیا

به احتمال زیاد نام برج پیزا ایتالیا بسیار به گوشتان خورده است, اما درباره آن چقدر اطلاعات دارید؟این برج زندگینامه و تاریخچه بسیار جذاب و پر فراز و نشیبی دارد که خواندن آن خالی از طلف نیست.پس با ما همراه باشید تا شما را تاریخچه و شرایط کنونی این برج بیشت آشنا کنیم.

تاریخچه برج پیزا ایتالیا

این برج حاصل یک اشتباه در محاسبات معمار آن است که سرنوشت پر فراز و نشیب آن را ساخته است.از اینکه معمار اولیه این بنا چه کسی بوده است هیچ اطلاعات دقیقوجود ندارد اما می شود همین را گفت که این معمار در تمام محاسبات خود بسیار خوب و دقیق عمل کرده است و بسیاری از قوانین معماری را در نظر گرفته است اما در پی این برج خطای محاسباتی داشته است و این برج خارق العاده حاصل آن است.

این برج سومین جاذبه تاریخی بی نظیر بعد از تعمیدگاه و کلیسای جامع شهر پیزا در ایتالیا است.ساخت این برج در سال ۱۱۷۳ شروع شد و تا ۵ سال نیز ادامه پیدا کرد تا زمانی که پس از گدشت ۵ سال این برج شروع به کج شدن کرد.در زمان کج شدن این برج تنها ۳ طبقه از آن ساخته شده بود.

برج-پیزا-ایتالیا
برج-پیزا-ایتالیا

دلیل کج شدن ای برج ضعف پی آن بود که تنها ۳ متر عمق داشت و قسمت ضعیف خاک را تحت فشار قرار داد و باعث نشست و کج شدن برج شد.به این ترتیب ساخت این برج به مدت ۱۰۰ سال رها شد و در این مدت که حکومت ایتالیا امید داشت با گذشت این سال ها خاک برج مقاوم شده باشد جنگ جنوا در گرفت.

بعد از ۱۰۰ سال سیمونه مهندس ایتالیایی جوان ساخت این برج را مجددا شروع کرد و سعی کرد با تغییر اندازه ستون ها و ابعاد برج کجی آن را از بین ببرد و طبقه ۴ این برج را نیز ساخت اما باز هم به کجی این برج اضافه شد.به این ترتیب در سال ۸۴ میلادی دوباره ساخت این برج رها شد اما به دلیل جنگ دیگری, نبرد ملوریا.تا سال ۱۳۱۹ میلادی طبقه ۷ این برج نیز تکمیل شد و تا سال ۱۳۷۲ نیز اتاقک ناقوس که هدف اصلی ساخت این برج بود به این سازه اضافه شد و این ساختمان ۸ طبقه شکل گرفت.

بعد از ساخت اتاقک ناقوس این برج دوباره رها شد و پس از گذشت سالها این برج دوباره کج تر شد, بعد از شروع جنگ جهانی ۲ آمریکا که به ایتالیا رسید دستور تخریب تمام سازه ها داده شد اما این تخریب به برج پیزا نرسیده بود که دستور عدم ضرورت سازه های تاریخی داده شد و این برج همچمنان سرپا باقی ماند.

با کج شدن این برج حکومت ایتالیا نگران تخریب آن بودند و به این ترتیب با مهندسان پرتغالی مشورت کردند و در نتیجه آن یک وزنه ۸۰۰ تنی در سمت دیگر آن آویختند تا تعادل آن برقرار شود.در سال ۱۹۸۷ میدان کلیسای جامع که شامل برج پیزا نیز می شد به ثبت یونسکو رسید.

بعدها کار مقاوم سازی برج انجام شد و از سال ۲۰۰۱ مجددا امکان بازدید عموم از این برج فراهم شده است.نکته ای که باید به شما متذکر شوم این است که داخل این برج هیچ چیز خاصی ندارد و بیشتر زیبایی آن مربوط به نمای بیرونی آن است و تنها مورد جذاب داخل آن پلکان مرمری آن است.

نکات جالب درباره برج پیزا

نکات-جالب-درباره-پیزا
نکات-جالب-درباره-پیزا
  • اولین نکته این است که بعد از یپیزا برج های کج دیگری هم در دنیا ساخته شده است اما دلیل شهرت این برج این است که از ابتدا برای کج بودن آن برنامه ریزی نشده بود اما برج های ساخته شده از ابتدا به هدف کج بودن ساخته شده اند.
  • ساخت این برج بیش از ۲ قرن طول کشیده است.
  • این برج با سنگ مرمر ساخته شده است.
  • وزن این برج ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن است.
  • میزان کجی این برج تا ۵.۵ درجه بوده است.
  • این برج به طور کلی ۲۰۷ ستون دارد.

دسترسی به برج

برای دسترسی به این برج می توانید از انواع وسیله های نقلیه در شهر چیزا استفاده نمایید.نزدیک ترین ایستکاه متروی به این اثر دیدنی ۱.۵ کیلومتر فاصله دارد که ایستکاه برج پیزا است.برای دسترسی با اتوبوس نیز ایستگاه های بسیاری در اطراف آن قرار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *