تخت جمشید

تخت جمشید یکی از مهم ترین و با شکوه ترین آثار تاریخی ایران و دوره حکومت هخامنشیان است که در ادوار مختلف دستخوش بسیاری آسیب ها و فراز و نشیب ها شده است.این اثر تاریخی در استان فارس قرار دارد و حدود ۱۲۵ هزار مترمربع وسعت دارد.بسیاری از گردشگران در سفر به استان فارس و شهر شیراز از این اثر با شکوه تاریخی دیدن می کنند.با ما همراه باشید تا شما را با این اثر تاریخی بیشتر آشنا نماییم.

درباره تخت جمشید

تخت جمشید در بالای صخره ای قرار گرفته ای قرار گرفته است که از شمال, جنوب و غرب در جلگه مرودشت قرار دارد و از سمت شرق به کوه مهد یا همان کوه رحمت می رسد.این سازه تاریخی ۴ ضلعی ای با ابعاد ۴۵۵ متر در غرب, ۳۰۰ متر در شمال, ۴۳۰ متر در شرق و ۳۹۰ متر در جنوب است.این صخره میزبان آثار تاریخی و کاخ های دیگری همچون هدیش, آپادانا, تچر, ملکه, صدستون و… است.

تخت-جمشید
تخت-جمشید

نکته جالب درباره این اثر تاریخی این است که طول آن با آکر.پولیس آتن برابر است و در عرض اما طولی ۴ الی ۵ برابر آکروپولیس دارد.این اثر تاریخی همانطور که گفته شد در زمان حکومت هخامنشیان و به دستور شاه بزرگ داریوش هخامنشی در سال ۵۱۸ قبل از مسلاد مسیح ساخته شده است.

شیراز در دوره هخامنشیان پایتخت ایران بوده است و مجموعه تخت جمشید در فاصله ۵۷ کیلومتری از این شهر و در فاصله ۱۰ کیلومتری از مرودشت قرار گرفته است.این بنا حدود ۲۰۰ سال محل برگزاری بسیاری از جشن ها و مراسمات رسمی بوده است و بسیاری از کشورها و حکومت های اطراف ایران در سال نو هدایای خود را به این کاخ بزرگ می فرستادند.

تخت جمشید یکی از الین آثار تاریخی و فرهنگی ایران است که در یونسکو به ثبت رسید و ما بسیاری از اطلاعات خود از دوران هخامنشیان را مدیون سنگ نوشته ها و کتیبه های این مجموعه هستیم که به زبان میخی حکاکی شده اند.این کتیبه ها حدود ۱۶ عدد است.

عمارت-پرسپولیس-هخامنشیان
عمارت-پرسپولیس-هخامنشیان

تخت جمشید در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران در سال ۳۳۰ قبل از میلاد مسیح به آتش کشیده شده است که در این واقعه تمام کتاب ها و آثار هنری مردمان آن دوره در آتش سوخت.طبق تحقیقاتی که تاریخدانان انجام دادند در تخت جمشید ۳۹ مکان مسکونی وجود داشته است که حدود ۴۳۶۰۰ نفر در آن ها زندگی می کرده اند.

گفتنی است پس از دوره داریوش بزرگ پسرش خشایار شاه و نوه اش اردشیر اول بخش های جدیدی را به این مجموعه اضافه نموده اند.البته در دوره ساسانی هم چندین کتیبه به این مجموعه اضافه شده است.

نام های منتسب به تخت جمشید : پارسه – پرسپولیس – چهل ستون و چهل منار – کاخ جمشید – تخت جمشید

عمارت-پارسه
عمارت-پارسه

دسترسی به کاخ جمشید

برای دسترسی به این اثر هنری و تاریخی می توانید از وسایل نقلیه عمومی و تورهای گروهی استفاده نمایید و اگر ماشین شخصی و وسیله نقلیه داشته باشید می توانید با استفاده از نقشه به آن دسترسی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *