تنگ بستانک

تنگ بستانک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان شیراز است که در نزدیکی مرز این استان با استان کهکیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.این تنگه به قدری زیبا است که لقب آن را بهشت گمشده گذاشته اند.این بهشت زیبا در مکانی به وسعت ۱۵۳۲۴ متر مربع قرار گرفته است.

تنگ-بستانک
تنگ-بستانک

آشنایی با تنگ بستانک

این تنگه در بین روستاهای محجن آباد و منگان قرار دارد و از دیگر جاذبه های دیدنی نزدیک به آن می توان به تخت جمشید, آبشار مارگون و سد داورزن و… اشاره کرد که هر کدام زیبایی های خاص خودش را دارد و پیشنهاد می کنیم حتما از دیگر دیدنی های نزدیک این تنگه نیز دیدن نمایید.

این تنگه در سال ۱۳۷۸ از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد و مسئولیت حفاظت از پوشش گیاهی و جانوری آن به سازمان محیط زیست واگذار شد.پس از آن در این منطقه برای رفاه بیشتر گردشگران امکانات رفاهی بیشتری قرار داده شد.

تنگ ها همگی از محسور شدن در بین کوه ها ایجاد می شوند و این تنگه نیز از محسور شدن بین کوه هایی با ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۷۰۰ متر ایجاد شده است.با توجه به موقعیت قرار گرفتن این تنگه همیشه آب و هوای آن از شیراز و محیط های اطرافش سردتر است.

تنگ-بستانک-شیراز
تنگ-بستانک-شیراز

محیط این تنگه کوهستانی است و در طمستان سرد و در تابستان خشک است و بهترین زمان بازدید از آن از ابتدای بهار تا پایان تابستان است البته این مکان زیبایی ای زیادی در زمستان نیز دارد اما تحمل سرمای آن به راحتی امکان پذیر نیست.پوشش درختان این منطقه به قدری انبوه و تودرتو است که نور خورشید به سختی به کف این تنگه می رسد.

در مسیر رودخانه منتهی به این تنگ نیز آبشارهای کم ارتفاع زیادی است که زیبایی طبیعت این منطقه را چندین برابر کرده است.آب این دریاچه به دلیل شیرین بودن مکان مناسبی برای رشد ماهی هایی مانند کپور است و از پوشش جانوری آن می توان به حیواناتی مانند خرس قهوه ای, راسو, پازن, خارپشت و گربه وحشی ایرانی, سنجاب ایرانی و… اشاره کرد.

پوشش گیاهی آن نیز شامل بنه, کیکم, بومادران, آویشن, بادام کوهی, زالزالک و… می شود.درختان بلوط و گردو نیز از دیگر زیبایی های پوشش گیاهی این منطقه اند.

دسترسی به بهشت گمشده

فارس, ۱۲۰ کیلومتری شمال و غرب شهر شیراز – مرودشت – کامفیروز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *