جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود یکی از دیدنی ترین و مهم ترین نقاط گردشگری ایران است که پوشش گیاهی و جانوری خاصی که دارد نظر بسیاری از علاقمندان به گردشگری را به خود جذب می کند.این جنگل بخشی از جنگل های چندین میلیون ساله هیرکانی است که درباره این جنگا قدمتی ۴۰ میلیون ساله را باید ذکر کرد.

درباره جنگل ابر

این جنگل اقیانوسی به حد از ابرهای به زمین رسیده است که امکان قدم زدن در میان ابرها را برای بازدیدکنندکان خود مهیا ساخته است.این جنگل ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد و در منطقه سرقی البرز و در شمال شاهرود و جنوب استان گلستان قرار گرفته است.

جنگل-ابر
جنگل-ابر

این جنگل شرایط اقلیمی اکوتن دارد که در اثر به هم رسیدن دو منطقه نیمه بیابانی سمنان و جنگلی و سرسبز گلستان ایجاد شده است که بسیار نادر است.این جنگل مرز وسیعی از استانو سمنان و گلستان را در بر می گیرد.با توجه به شرایط اقلیمی آن در این جنگل می توانید درختانی با برگ های سوزنی و پهن را در کنار یکدیگر ببینید که بسیار اتفاق نادری است.

از دلایل وجود ابرها در این جنگا نیز می توان به دو دلیل اشاره کرد اولین ان این است که این جنگل در منطقه ای قرار دارد که دو منطقه پر فشار و کم فشار و مرتفع و کم ارتفاع در کنار یکدیگر قرار دارند و دلیل دیگر نازک شدن کوه های البرز است که اجازه عبور ابرها و ورود به این منطقه را می دهد.

این جنگل در سال ۱۳۸۹ در تاریخ ۲۰ بهمن به ثبت میراث طبیعی ایران رسید و امروزه از مناطق حفاظت شده محسوب می شود و امکان دارد در هنگام ورود به جنگل از شما هزینه ای دریافت شود که آن نیز در راستای همین حفاظت شده بودن منطقه است و تمام هزینه آن صرف نگهداری و پاکسازی جنگل ابر خواهد شد.

تفریحات و جاذبه های جنگل ابر

این جنگل خود به تنهایی جاذبه بسیاری دارد اما با این حال بهتر است از مسیر رسیدن به آن نیز لذت ببرید و به شهر شاهرود و دیدنی هایی مانند آرامگاه شیخ ابوالحسن, مجموعه بایزید بسطامی و …. را ببینید.

روستای ابر

روستای ابر در فاصله دوازده کیلومتری از جنگل قرار دارد و از بهترین مناطق برای اقامت و استراحت قبل از رفتن به دل جنگل است.فراموش نکنید که پس از ورود به جنگا مسیر زیادی را پیاده روی خواهید کرد و  کمتر می توانید استراحت کنید پس حتما در این روستا استراحتی داشته باشید و اگر قصد اقامت در شب را دارید در این روستا برای خود اتاق اجاره کنید.

این روستا در منطقه ای وسیع و کویری قرار دارد.

البته در داخل جنگل نیز امکان چادر زدن و کمپ هست ولی اگر امکانات کاملی ندارید بهتر است در روستااقامت داشته باشید.

کوهنوردی و جنگل نوردی و دوچرخه سواری

این جنگل فضایی بسیار عالی برای تجربه این سه تفریح بی نظیر است اما حتما پیش از رفتن به جنگل امکانات کامل داشته باشید تا در مسیر دچار مشکل نشوید.اگر لوازم خاصی احتیاج دارید از روستای ابر  یا شهر شاهرود تهیه نمایید زیرا در جنگل امکانات زیادی نیست و تنها دکه های کوچک و سرویس های بهداشتی صحرایی خواهید یافت.

تفریحات-جنگل-ابر
تفریحات-جنگل-ابر

در مسیر خود در جنگل ابر چشمه ها و مناظر بی نظیری خواهید دید.

آبشارها و چشمه های جنگل

این جنگل دو آبشار اصلی به نام های شرشر و آلوچال دارد که هر چند به جز این دو مورد چشمه ها و آبشار های کوچک بسیاری در مسیر خواهید دید.آبشار شرشر مسیر بسیار سختی دارد و تنها افراد حرفه ای و دارای امکانات کامل خوب می توانند به آن برسند و بهتر از سایر افراد به سمت آن نروند.

آبشار آلوچال خود از دو آبشار بزرگ دیگر تشکیل می شود که وقتی به هم میرسند این ابشار را تشکیل می دهند.برای رسیدن به این آبشار باید حدود کیلومتر راه را طی کنید و از دالان بهشت که از در هم تنیدن شاخه های درختان تشکیل شده است بگذرید.این آبشار حدود  متر ارتفاع دارد.

از مشهورترین چشمه های این جنگل نیز چشمه ترش و قطری است که ترش برای برگزاری کمپ و اقامت محبوب تر است.

طبیعت-جنگل-ابر-شاهرود
طبیعت-جنگل-ابر-شاهرود

عکاسی

با توجه به طبیعت خاص و بکری که این جنگل دارد عکاسی نیز از دیگر تفریحات محبوب منطقه است که حتی افراد آماتور را نیز به وجو می آورد مخصوصا عکاسی از چوشش گیاهی و جانوری خاص این منطقه.

گیاه شناسی

همانطور که گفته شد این منطقه پوشش گیاهی بسیار خاصی دارد و انواع گیاهان دارویی رادر خود جای داده است و بسیاری از افراد برای تحقبق روی این گیاهان به جنگل ابر سفر می کنند.

روستای شیرین آباد

روستای شیرین آباد برخلاف روستای ابر که در منطقه ای کویری قرار دارد در قلب جنگل و در میان درختان و ابرها است اما امکانات لازم برای اقامت گردشگران را ندارد .

بهترین زمان سفر به جنگل ابر

بهترین زمان از نظر آب و هوایی برای سفر به این منطقه بهار تا اوایل پاییز است که احتمال وجود ابرها در آن نیز بیشتر است و شرایط جوی نیز برای سفر مناسب تر است.سفر به این منطقه در زمستان و هوای سرد بسیار سخت است و تنها افراد حرفه ای می توانند از پس آن بربیایند و فصل زمستان برای سفر به آن توصیه نمی شود.

بهترین-زمان-سفر-به-جنگل-ابر-سمنان
بهترین-زمان-سفر-به-جنگل-ابر-سمنان

در صورتی که رد هواشناسی شرایط آب و هوایی شاهرود صاف و آفتابی و استان گلستان بارانی و ابری اعلام شود امکان وجود ابرها در جنگل بسیار زیاد است و از بهترین زمان ها برای تماشای مناظر بی نظیر آن است.

مسیر دسترسی

آدرس : استان سمنان – شاهرود –  کیلومتری شمال شاهرود – روستای ابر

برای رفتن به این جنگل ابتدا به شاهرود و سپس به سمت روستای ابر بروید و سپس به سمت این جنگل زیبا, برای رفتن به این منطقه می توانید از قطار, اتوبوس و تاکسی و آژانس و یا وسایل شخصی خودتان استفاده نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *