خانه استاد شهریار

محمد حسین بهجت تبریزی که با نام شهریار شهرت دارد یکی از بزرگترین شاعران معاصر است که از معروف ترین آثار او می توان به حیدربابا اشاره کرد.با ما همراه باشید تا گردش کوتاهی در خانه استاد شهریار داشته باشیم.خانه استاد شهریار امروزه یکی از جاذبه های دیدنی در تبریز است که البته امروزه به موزه تبدیل شده است.

شهریار کیست؟

استاد شهریار در سال ۱۲۸۵ در منطقه چایکنار به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۸با توجه به حوادث سیاسی دوره مشروطیت تبریز به همراه خانواده به روستای خشکناب رفت و تا پایان دوره اول متوسطه( سال ۱۳۰۰) را در آنجا سپری کرد.این دوره از زندگی استاد شهریار بعدها در شکل گیری مجموعه حیدر بابا الهام بخش این شاعر بزرگ بود.

موزه-استاد-شهریار
موزه-استاد-شهریار

پس از اتمام دوره اول متوسطه استاد شهریار برای ادامه تحصیل به تهران رفت و تا سال ۱۳۰۳ را در مدرسه دارالفنون گذراند.پس از آن به مدرسه طب رفت و این آغاز زندگی پر از فراز و نشیب او شد.استاد شهریار حدود ۷ ماه قبل از فارغ التحصیلی در رشته طب به دختری علاقمند می شود و از او جواب رد می شنود که باعث می شود رشته طب را ترک کند و به شعر روی آورد پس از آن در سال ۱۳۶۷ دچار بیماری سختی می شود و در تاریخ ۲۷ شهریور ۶۷ از دنیا می رود, گفتنی است استاد شهریار در وصیت نامه خود مقبره الشعرای تبریز را برای خاک سپاری خود انتخاب کرده است.

آثار استاد شهریار

استاد شهریار در سرودن انواع شعر از جمله غزل, قصیده, مثنوی و رباعی و شعر نیمایی مهارت داشت اما بیشترین شهرت او در سرودن غزل است که از بهترین آثار این استاد بزرگ در غزل سرایی می توان به “علی ای همای رحمت” و “آمدی جانم به قربانت” اشاره کرد.

“حیدر بابایه سلام” از دیگر آثار برجسته و معروف استاد شهریار است که از افتخارات و شاهکارهای ادبی ترکی آذربایجانی است.

خانه استاد شهریار

موزه استاد شهریار یا همان خانه استاد شهریار در سال ۱۳۴۷ توسط استاد خریداری شده است و این شاعر بزرگ ۲۰ سال پایانی عمر خود را در این خانه سپری کرده است و شعرهای خود را در آن سروده است.این خانه در محله مقصودیه و در خیابان ارتش جنوبی قرار دارد که از مناطق و محله های قدیمی تبریز محسوب می شود.
این خانه در سال های دهه ۱۳۳۰ ساخته شده است و حدود ۲۵۰ مترمربع وسعت دارد و دارای ۲ طبقه است که شامل زیرزمین و طبقه فوقانی می باشد.این خانه در سال ۱۳۶۸ با شماره ۲۲۷۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه-خانه-استاد-شهریار
موزه-خانه-استاد-شهریار

خانه استاد شهریار در سال ۱۳۶۷ از فرزندان استاد شهریار خریداری شد و با همکاری فرزاندان استاد وسایل وی نیز در این خانه ماند تا تبدیل به موزه ادبی شود.در سال ۱۳۷۰ و پس از افتتاح این موزه فراخوانی برای جمع آوری اشعار و آثار این استاد بزرگ داده شد تا اسنادی که در اختیار افراد دیگر نیز هست به موزه تحویل داده شود.پس از این فراخوان بسیاری از شاعران آذربایجان وسایل با ارزشی مانند کمانچه کشور آدربایجان, بشقاب قدیمی شاعر زنجانی و … را نیز به این موزه تحویل دادند.

در این موزه حدود ۵۰۰ قطعه از آثار و وسایل, آثار دست نوشته و نسخه های قرآن نوشته شده با خط نسخ از استاد و لوازم شخصی و آلبوم های عکس, هدایای داخلی و خارجی استاد قرار دارند و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

زیر زمین این بنا نیز فضای بسیار جذابی برای استراحت مهمانان و بازدیدکنندگان دارد که عکس ها و آثار سمعی و بصری گوناگونی دارد.در این مجموعه سه تار معروف استاد شهریار نیز موجود است.

دسترسی به موزه خانه استاد شهریار

دسترسی-به-موزه-استاد-شهریار
دسترسی-به-موزه-استاد-شهریار

این موزه همه روزه از  ساعت ۷ صبح الی ۲ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر و ۳ بعد از ظهر تا ۷ شب باز است و مراجعین می توانند از آن دیدن نمایند.ورد به این موزه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد.بازدید از این موزه چیزی حدود ۱ ساعت زمان نیاز دارد و همانطور که پیش از این گفته شد این موزه در محله مقصودیه تبریز قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *