خلیج نایبند

خلیج نایبند یکی از با ارزش ترین و دیدنی ترین مکان های دیدنی ایران است که در استان بوشهر و ساحل خلیج فارس قرار گرفته است.این خلیج اولین پارک ملی دریایی ایران است که منطقه ای حفاظت شده نیز هست.پوشش خاص گیاهی و جانوری این منطقه از مهم ترین ویژگی های آن است.

منطقه-حفاظت-شده-نایبند
منطقه-حفاظت-شده-نایبند

درباره خلیج نایبند

نام این خلیج در گذشته ناوبند بوده است که به دو صورت معنی شده است برخی می گویند ناو به معنای کشتی و قایق است و به دلیل اینکه این خلیج محل پهلو گرفتن قایق ها و کشتی ها بوده است این نام برای آن انتخاب شده است و برخی دیگر می کویند ناو به معنای محل عبور و مرور بوده است.

قدمت این خلیج حداقل به زمان حکومت آل بویه بوده است که در آن دوره تاریخی این خلیج یکی از مهم ترین مکان های تجارت مروارید و صید ماهی بوده است.این خلیج در سال ۱۳۵۷ تبدیل به یک منطقه حفاظت شده گردید و سپس در سال ۱۳۸۳ لقب اولین پارک ملی دریایی ایران را گرفته است.

منطقه حفاظت شده نایبند و پارک ملی دریایی نایبند شامل خلیج نایبند, دماغه نایبند و جنگل های حرا و روستاهای تاریخی بساتین و هاله است.پیشنهاد می کنیم در سفر به این منطقه حتما از دیدنی های تاریخی این روستاها مانند قلعه قدیمی و خانه های قدیمی و آب انبار دیدن نمایید.

جالب است بدانید دمافه نایبند از پیشروی ساحل بر روی دریا شکل گرفته است و این خود یکی از مهم ترین و زیباترین دیدنی های منطقه نایبند است.خلیج کوچک ایجاد شده در اثر تشکیل این دماغه در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرار گرفته است.

خلیج-نایبند
خلیج-نایبند

این منطقه از نر پوشش گیاهی نیز بسیار دیدنی و خاص است.از جنگل های حرا تا درخت انجیر معابد در این منطقه رشد می کند.از مهم ترین گیاهان این منطقه می توان به علف شور, کنار, کهور ایرانی, انار شیطان, قیچ, صبرزرد, جنگل های حرا, مانگرو و… اشاره کرد.جلبک ها و علف های دریایی نیز از دیگر پوشش های گیاهی این منطقه محسوب می شوند.

جالب است بدانید این منطقه به دلیل مرجان ها و جلبک های دریایی فضای بسیار مناسبی برای تخم گذاری ماهی ها و لاک پشت ها دارد که اگر در فصل تخم گذاری لاک پشت ها به آن سفر کنید مناظر خاصی را خواهید دید.از مهم ترین گونه جانوری که در این منطقه حفاظت شده است لاک پشت های منقار عقابی و پلیکان پا خاکستری و لاک پشت سبز است که این گونه های جانوری نیز از گونه های تحت حفاظت است.

از دیگر حیواناتی که حفاظت شده هستند و در این منطقه زندگی می کنند می توان به کل و بز و جبیر و جیرفتی و قوچ و میش اشاره کرد.حیوانات دیگر که می توانید در این منطقه ببینید گرگ و شغال و انواع جوندگان و خرگوش و روباه و… است.بازی و تفریح دلفین ها و نهنگ ها نیز از دیگر جذابیت های این منطقه است.

دسترسی به منطقه نایبند

این خلیج همانطور که گفته شد در استانو بوشهر و منطقه ساحلی شهرستان بوشهر قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *