دریاچه نئور

دریاچه نئور یکی از زیباترین مکان های دیدنی اردبیل است که البته بزرگ ترین دریاچه آب شیرین این استان نیز محسوب می شود.این دریاچه چندین هکتار وسعت و ۵ متر عمق دارد و یکی از بهترین مکان های ییلاقی برای فصل تابستان است.با کجاگردی همراه باشید.

دریاچه-نئور
دریاچه-نئور

درباره دریاچه نئور

این دریاچه بین اسردبیل و استان گیلان قرار دارد و در واقع در مرز بین این استان واقع شده است.این دریاچه در جاده اردبیل به خلخال قرار گرفته است.بعد از ۳۴ کیلومتر فاصله گرفتن از اردبیل در جاده اردبیل به خلخال به روستایی با نام بودالالو می رسید که بعد از آن باید مسافتی حدود ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه بروید.

این دریاچه هر ساله در فصلهایی به جز زمستان میزبان ماهی های قزل آلای رنگین کمانی است که از گونه های خاص و کمیاب قزل آلا است و در فصل زمستان این ماهی ها از دریاچه گرفته می شوند و پس از گرم شدن هوا مجددا به این دریاچه باز می گردند.دلیل این کار مرگ این نوع از ماهی در زمان یخ زدگی آب های دریاچه است.

دریاچه-نئورآب-شیرین-اردبیل-خلخال
دریاچه-نئورآب-شیرین-اردبیل-خلخال

بعد از گذشتن از روستای عباس آباد به زمینی به وسعت ۲۱۰ هکتار می رسید که دریاچه و فضای اطراف آن را شامل می شود همانطور که گفته شد این دریاچه ۵ متر عمق دارد که البته با توجه به تغییر فصول امکان تغییرات ناچیز نیز ممکن است ولی به طور کلی شرایط دریاچه با توجه به شرایط جوی یکسان است.

این دریاچه به دلیل بارندگی های زیاد همیشه پر آب است و اب و هوای اطراف آن در فصول گرم سال بسیار مطلوب است که بسیاری از گردشگران و علاقمندان به طبیعت را به سمت خود جذب می کند.امکانات اطراف این دریاچه کامل نیست و فقط می توانید در چادر اسکان داشته باشید .

فضای اطراف این دریاچه حفاظت شده است و گیاهان با ارزش زیادی را در خود پرورش می دهد و پرندگان مهاجر نیز در برخی فصول به این دریاچه سفر می کنند که شکار آن ها ممنوع است و عوامل موجود در طبیعت نمی توانند به آن ها آسیب بزنند.

دریاچه-نئور-اردبیل-خلخال
دریاچه-نئور-اردبیل-خلخال

در بخش انتهایی این دریاچه در سال ۱۳۶۶ یک سد بنا شده است تا بتوانند از آب این دریاچه برای مصارف کشاورزی استفاده نمایند.مسیر گشت و گذار در این منطقه از نئور به سوباتان است که سوباتان نیز یک منطقه بی نظیر ییلاقی است که پیشنهاد می کنیم حتما از آن دیدن نمایید.

دسترسی به دریاچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *