راهنمای سفر به استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین و نام آورترین شهرهای توریستی جهان است که در کشور ترکیه قرار گرفته است.این جهان موقعیت جغرافیایی بسیار مهمی دارد, استانبول بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است که در واقع این قاره را به یکدیگر وصل کرده است.با توجه به اینکه این شهر در نزدیکی ایران قرار گرفته است و همچنین هر ساله فستیوال ها و جشن های متنوعی در آن برگزار می شود ایرانیان علاقه زیادی برای سفر به این شهر دارند.اگر می خواهید سفر بهترین به استانبول داشته باشید همراه ما باشید و راهنمای سفر به استانبول را مطالعه بفرمایید.

درباره استانبول

استانبول یک انتخاب خوب برای هر علاقمند به خرید و گشت و گذار در مراکز خرید است زیرا هر ساله آف ها بسیار خوبی برای اجناس مارک خود دارد که این موضوع هر ساله در فصل حراج گردشگران بسیاری را به این می کشاند.استانبول بیشتر از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد و در شمال غربی منطقه مرمر ترکیه قرار گرفته است.

راهنمای-سفر-به-استانبول
راهنمای-سفر-به-استانبول

این شهر دو بخش اروپایی و آسیایی دارد که در دو طرف تنگه بسفر قرار گرفته اند.بخش قدیمی استانبول روی هفت تپه ساخته شد که در واقع در بین دیوارهای دفاعی قدیمی قرار گرفته است, این شهر حدود ۱.۸ کیلومتر مربع وسعت دارد.مرتفع ترین نقطه این شهر از سطح دریا ۲۶۷ متر ارتفاع دارد.

با توجه به وسعت و تعداد بالای جاذبه های گردشگری این شهر پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به استانبول راهنمای سفر به استانبول را بخوانید.

آب و هوای استانبول

با توجه به موقعیت جغرافیایی استانبول که در منطقه با دو اقلیم آبی متفاوت تنگه بسفر و دریای مدیترانه قرار گرفته است این شهر دارای ثبات آب و هوایی نیست و دو نوع آب و هوای مدیترانه ای و گرمسیری و اقیانوسی دارد.این شهر در فوریه به سردترین دمای خود یعنی حدود ۶ درجه می رسد.

با توجه به نوع آهوای استانبول باید گفت بهترین زمان برای سفر و گشت و کذار در این شهر فصل بهار و پاییز است که هوای معتدلی دارد هر چند که سایر ماه های سال هم برای سفر به استانبول مناسب است اما این دو فصل در بهترین شرایط آب و هوایی استانبول است و همچنین در بهار و پاییز فستیوال ها و حراج های بسیاری برگزار می شود که برای خرید بسیار مقرون به صرفه و مناسب است.

اقامت در استانبول

استانبول یک شهر پر رفت و امد است که هتل های آن تقریبا در تمام طول سال اتاق خالی نخواهند داشت!اما تعداد هتل های آن هم به قدری زیاد است که تعداد مسافران را پوشش بدهد.هزینه اقامت در استانبول یکی از عوامل مهم در سفر شما و هزینه های سفر شما خواهد بود.

استانبول انواع هتل های ۲ تا ۵ ستاره را دارد که در نقاط مختلف شهر قرار گرفته اند و بیشتر هتل های این شهر در منطقه بی اوغلو یا همان تکسیم و یا فاتح قرار گرفته اند زیرا این مناطق به جاذبه های گردشگری و مراکز خرید استانبول نزدیک هستند که انتخاب بسیاری از مسافران است.

راهنمای-سفر-اقامت-در-استانبول
راهنمای-سفر-اقامت-در-استانبول

پیشنهاد می کنیم در سفر به استانبول هتل های ۴ و یا ۵ ستاره را برای اقامت خود انتخاب نمایید زیرا هتل های ۲ و ۳ ستاره کیفیت چندانی ندارند و باعث نارضایتی شما رد سقر خواهد شد از طرفی اگر پس از سفر بخواهید هتل خود را جابجا نمایید دچار دردسر خواهید شد و یک روز از سفرتان را برای جابجایی در هتل ها باید بگذرانید.

مسئلخ دیگر که در انتخاب هتل ها مهم است مسیر آن ها تا جاذبه های گردشگری استانبول که هتل هایی که فاصله کمتری دارند قیمت بالاتر و هتل های با فاصله بیشتر قیمت ارزان تر دارند اما پیشنهاد می کنیم برای اقامت خود هتل های نزدیک به مکان های گردشگری را انتخاب نمایید زیرا در غیر این صورت هزینه رفت و آمد شما از هتل به جاذبه های گردشگری و بالعکس زیاد خواهد بود و زمان بیشتری در راه خواهید بود.

نمونه هتل های ۲ ستاره استانبول :

آرارات – اوشن – سنترال – مرمره – سرنا

نمونه هتل های ۳ ستاره استانبول :

سانتا لوسیا – کایا – تایتانیک کامفورت – ویلا زوریخ – تکسیم استار

نمونه هتل های ۴ ستاره استانبول :

گرند هیلاریوم – آیکون  – لیون – ماربل – گرند اوزتانیک – فرونیا

نمونه هتل های ۵ ستاره استانبول :

دبلیو – سوماهان آن د واتر – فور سیزن – پارک حیات – سویس هتل بسفروس

خوردنی های استانبول

با توجه به نزدیکی فرهنگی و ذاعقه ای ایرانیان و مردم ترکیه, در سفر به استانبول ایرانیان از نظر خورد و خوراک دچار مشکل نخواهند شد زیرا غذاهای ترکی به ذاعقه ی ایرانیان بسیار سازگار است.از محبوب ترین غذاهای ترکی و استانبولی می توان به بورک, اسکندر کباب, لهمجون, سیب زمینی شکم پر و کباب ترکی اشاره کرد.

از بهترین دسرهای ترکی نیز می توان باقلوا, کشکول و اکمک کادایوف را نام برد.

راهنمای-سفر-خوردنی-های-استانبول
راهنمای-سفر-خوردنی-های-استانبول

هزینه های خورد و خوراک در استانبول با تهران تفاوت چندانی ندارد و در رستوران های ارزان حدود ۲۵ لیر, رستوران های متوسط ۵۰ لیر و رستوران های لوکس تر با قیمت های بالاتر است.البته مک دونالد که نسبتا ارزان تر از سایر رستوران ها است ۲۰ لیر برای هر نفر است.

آنچه بیان آن در راهنمای سفر به استانبول ضروری است این مورد است که هرگز تجربه خوردن غذاهای ترکی را از دست ندهید تا سفر لذت بخش تری داشته باشید و استانبول را از هر نظر بشناسید.

جاذبه های گردشگری استانبول

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثرگذار در سفر شما جاذبه های گردشگری هستند که در راهنمای سفر به استانبول به چند مورد از مهم ترین جاذبه های این شهر اشاره خواهیم نمود.این شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که برای علاقمندان به گردشگری و طبیعت گردی بسیار جذاب خواهند بود.

برج گالاتا : این برج یک جاذبه تاریخی است که در بالای آن می توانید دید ۳۶۰ درجه به شهر استانبول داشته باشید.

دلفیناریوم استانبول : یکی از بهترین پارک های موضوعی استانبول است که برای کودکان جذابیت بسیاری دارد.

ویالند : یک مرکز تفریحی و شهربازی برای کودکان است که به قدری جذاب است که شاید یک روز تنها در آن سرگرم باشید.

کاخ توپکاپی : یکی از آثار تاریخی استانبول با معماری عثمانی است که ثبت جهانی نیز شده است.

قلعه دختر : یک قلعه در جزیره بسیار کوچک در تنگه بسفر است.

مسجد سلیمانیه : بنایی تاریخی مربوط به دوره سلطان سلیمان است.

مسجد آبی : این مسجد یکی از مهم ترین جاذبه های استانبول است و تنها مسجدی در استانبول است که ۶ مناره دارد.

راهنمای-سفر-مسجد-آبی-استانبول
راهنمای-سفر-مسجد-آبی-استانبول

آب انبار باسیلیکا : آب انبار زیر زمین با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن آب.

پل بسفر : این پل اروپا و آسیا را به هم وصل می کند و از نقاط بسیار جذاب استانبول است.

این موارد تنها گوشه ای از جاذبه های استابنول است و تعداد بسیار بیشتری از آن ها را می توان نام برد همچون خیابان استقلال, ایاصوفیه و…

مراکز خرید استانبول

اوت لت ها : اوت لت ویا پورت, اوت لت فکس سیتی,  اوت لت آسیا اوت لت ایرپورتپ,

کانیون :خیابان بویورک دره , منطقه لونت

جواهیر : ایستگاه متروی شیشلی

راهنمای-سفر-مراکز-خرید-استانبول
راهنمای-سفر-مراکز-خرید-استانبول

بازار عتیقه فروش های فریکوی : محله فریکوی

خیابان استقلال : میدان تکسیم

راهنمای سفر به استانبول خلاصه

زبان : ترکی استانبولی

واحد پول : لیر ترکیه

کد : +۹۰

تفاوت زمانی با تهران : ۱.۵ ساعت عقب تر از تهران

فرودگاه : صبیحا – فرودگاه جدید استانبول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *