زیگورات چغازنبیل خوزستان

ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان در غرب آسیا است که نمادهای بسیاری از تمدن قدیمی و کهن خود را حفظ کرده است.از جمله این نمادها زیگورات چغازنبیل استان خوزستان است که قدمتی حدود ۴۲۰۰ سال دارد.در آن زمان مکان های مذهبی و عبادتگاه ها را زیگورات می نامیدند.

درباره زیگورات چغازنبیل

ساختمان زیگورات ها به شکل هرمی و پله پله ساخته می شده است و مصالح ساخت آن ها نیز آجر بوده است.یکی از دلایل عرفانی که برای پله پله ساخته شدن این بناها ذکر می شود طی کردن مراحل خداپرستی بوده است.شهر شوش استان خوزستان میزبان زیگورات چغازنبیل است.

زیگورات-چغازنبیل-خوزستان
زیگورات-چغازنبیل-خوزستان

این زیگورات به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و یکی از سالم ترین و بهترین نمونه های زیگورات است که باقی مانده است.گفتنی است به دلیل اهمیت و قداست این بناها در گذشته برای ساخت آن ها از بهترین مواد و مصالح و آجر ها و خشت ها استفاده می شده است.این بنا امروزه شهرت جهانی دارد.

این زیگورات در سال ۱۲۵۰ بعد از میلاد مسیح به دست اونتاش ناپیراش پادشاه ایلامی ساخته شد تا نگهبان شهر شوش باشد.این بنا در درگیری های جنگ آشوریان ویران و به زیر خاک می رود در به همین دلیل امروزه شکل یک تپه را به خود گرفته است.این بنای زیر خاک رفته توسط رومن کریشمن خاک برداری می شود و به ثبت آثار ملی ایران و ثبت جهانی یونسکو می رسد.

در مسیر آزاد راه شوش تابلوهای بسیاری برای پیدا کردن مسیر بازدید از این بنای تاریخی و با ارزش وجود دارد.این بنا به صورت کاملا اتفاقی در طی حفاری های نفتی پیدا شد, در زمان حفاری های نفتی یک آجر با نوشته هایی بر روی ان پیدا می شود که به تحقیقات باستان شناسان در این منطقه وسعت می دهد و در طی این تحقیقات این زیگورات با ارزش یافت می شود.

زیگورات-چغازنبیل-شوش
زیگورات-چغازنبیل-شوش

در ساخت این بنا فقط از آجر استفاده نشده است و مصالح اصلی برای ساخت آن خشت ها بوده است و از آجر های پخته در برخی نقاط برای حفاظت از خشت های مستعد آسیب استفاده شده است.آجرهای این بنا همگی دارای نوشته هایی هستند.در این بنا مجسمه های سفالی به شکل و شمایل گاو نر نیز یافت شد است.

همچنین از دیگر آثار یافت شده در این بنا می توان به یک سنگ نگاره اشاره کرد که تصویر یک زن با دم ماهی و در دست گرفتن تعدادی مار اشاره کرد.این سنگ نگاره مربوط به دوران ایلام است که توسط پادشاه آن دوره دستور ساخت ان داده شده است.این سنگ نگاره در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود.

دسترسی به زیگورات شوش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *