سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان یکی از معروف ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری اصفهان است که خاطرات بسیاری را از ادوار تاریخی ایران با خود دارد.این پل معماری و نمای بسیار زیبا و بی مثالی دارد که در سال ۱۰۰۸ هجری و در زمان حکومت شاه عباس اول با نظارت سردار الله وردیخان ساخته شد.

پل الله وردی خان اصفهان
پل الله وردی خان اصفهان

این پل بسیار عریض و طویل بوده است که ۴۰ دهانه برای گذر آب داشته است که از هرکدام یک چشمه خارج می شده است.این پل ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد.بعدها ۷ دهانه این پل گرفته شد و نام ۳۳ پل از این جهت برای آن انتخاب شد.این پل در گذشته میزبان بسیاری از آیین ها و جشن های کهن از جمله جشن نوروز و مراسم های آبپاشان و خاج شویان ارامنه بوده است.

سی و سه پل اصفهان برای اتصال خیابان چهار باغ بالا و باغ هزار جریب و منطقه عباس آباد بنا شد.این پل در ایام نوروز چراغانی می شد و ۷ روز در آن جشن و پایکوبی برگزار می شد.

معماری سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان توسط استاد حسین بناء اصفهانی ساخته شد و در ساخت آن در پایه ها سنگ و در قسمت های فوقانی ملات ستحکام آن ساروج و گچ استفاده شده است.معماری این پل به گونه ای است که هر چه آب بیشتری به پایه های آن برسد مقاومت و استحکام آن افزایش می یابد .

سی و سه پل اصفهان
سی و سه پل اصفهان

در دوطرف پل معابری باریک قرار دارد که مسقف هستند و امکان تماشای رودخانه را به عابرین می دهند.این پل ۹۹ طاقچه دارد که در گذشته نقاشی هایی روی آن ها قرار گرفتع بودند که امروزه اثری از آن ها نیست در ابتدای پل نیست در گذشته مجسمه رضا شاه بوده است.

جالب است بدانید این پل در کم عمق ترین و عریض ترین قسمت رودخانه بنا شده است.

نام های سی و سه پل

پل شاه عباسی – پل الله وردی خان – پل جلفا – پل چهل چشمه – پل سی و سه چشمه و سی و سه پل

این پل در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.این اثر هنری و تاریخی ایران پس از عبور تونل های مترو از فاصله ۴۰ متری آن کمی آسیب دیده و خشک شدن آب زاینده رود نیز مرید بر علت شده است تا این پل در خطر نابودی قرار بگیرد.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *