عمارت شمس العماره

عمارت شمس العماره یکی از چشم گیرترین بخش های کاخ بی نظیر گلستان در تهران است.این مجموعه تقریبا انواع معماری ایرانی از زمان زندیه تا به امروز را به نمایش می گذارد که علی الخصوص در زمان حکومت قاجار بخش های بسیاری به این کاخ و مجموعه اضافه شده است.شمس العماره یکی از بی نظیر ترین بخش های اضافه شده به این کاخ و مجموعه است.

تاریخچه و معماری شمس العماره

این بنای تاریخی در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد که اولین بنای بلند در تهران بوده است.این بنای تاریخی از زیباترین عمارت های قدیمی تهران است که در سال ۱۲۸۲ ساخته شد و بلندترین و مبهئت کننده ترین عمارت تهران در آن روزها بوده است.این بنا در موقعیت شرقی ارگ تهران ساخته شده بود.

تاریخچه-شمس-العماره
تاریخچه-شمس-العماره

این بنا شباهت بسیار زیادی به عمارت عالی قاپوی اصفهان دارد اما به طوز کلی معماری ان از معماری اروپایی متاثر شده است.این بنا حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و اولین ساختمان و سازه ای است که در ساخت آن از فلزات استفاده شده است.علاوه بر تاریخی بودن زیبایی ها و تزئینات و طراحی بی نظیر این بنا گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

این بنا در زمان ساخته شدن به عنوان نمادی از قدرت و اقتدار حکومت ناصرالدین شاه قاجر شناخته می شد که با معماری تلفیقی ای به نام معماری تهران ساخته شد.این معماری ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و نئوکلاسیک غرب بود که با این نام شهرت یافت.این معماری در سال های ۱۲۶۸ الی ۱۳۰۳ رواج بسیاری داشته است.

معماری-شمس-العماره
معماری-شمس-العماره

ساخت شمس العماره از جایی آغاز شد که ناصر الدین شاه با تماشای ساختمان های اروپایی و علاقه نشان دادن به آن ها نظام الدوله را مامور به ساخت چنین بنایی در تهران می کند تا بتواند منظره تهران و اطراف آن را ببیند.این بنا در سال ۱۲۸۲ با طراحی نظام الدوله و معماری محمد کاشی پی ریزی شد و دو سال بعد در سال ۱۲۸۴ به اتمام رسید.مورخان تخمین می زنند که چیزی حدود ۴۰هزار تومان برای ساخت و مبلمان این بنا در آن زمان هزینه شده است.

در ساخت و تزیین این بنا از هنرهای تزیینی ایرانی بسیار از جمله آینه کاری و کاشی کاری و … استفاده شده است.بسیاری از گردشگران از تماشای زیبایی های این بنا سیر نمی شوند و محو آن می شوند.این کاخ از زیباترین عمارت های تهران در گذشته نیز یاد شده است.

تزئینات-شمس-العماره
تزئینات-شمس-العماره

در قسمت بالایی ساختمان و بین دو برج این ساختمان یک ساعت وجود دارد که برخی می گویند اولین ساعت وارد شده به ایران بوده است.ورودی این عمارت در قسمت غربی کاخ گلستان است و کنار دیوار ارگ تهران است.در اولین طبقه این بنا شاه نشین و ایوان است که اتاق هایی در اطراف آن قرار دارند و از این بخش عمارت برای مراسمات رسمی و تشریفاتی استفاده می شده است.

شاه نشین این عمارت یک ایوان بزرگ رو به حوضچه ای بوده است که امروزه به جای آن باغچه قرار گرفته است و دید خوبی داشته است.اتاق ها و راهروهای این عمارت بیشتر برای تفریح و گذران ساعاتی از روز کاربرد داشته است و به طور مداوم برای سکونت استفاده نمی شده است.

طبقات بالایی به استثنای طبقه آخر دارای ۲ اتاق بوده که یکی رو به ایوان و پنجره و دیگری برای رفت و آمد بوده که راه پله در آن بوده است.طبقه آخر این بنا نیز کلاه فرنگی است که حفاظ های چوبی دارد و تزئینات بسیار زیبایی در آن بکار رفته است.

دسترسی به عمارت

شمس-العماره
شمس-العماره

همانطور که گفته شد شمس العماره در کاخ گلستان قرار دارد.برای رسیدن به این کاخ می توانید از اتوبوس های شهری و یا متروی تهران استفاده نمایید.راحت ترین راه برای دسترسی به این مجموعه استفاده از مترو است.می توانید از خط ۱ متروی تهران به سمت کهریزک استفاده نمایید و سپس در ایستگاه ۱۵ خرداد پیاده شوید و به سمت خیابان داور بروید.از ابتدای این خیابان کاخ گلستان را می توانید ببینید.

این مجموعه هر روزه در فصل بهار و تابستان از ساعت ۹ الی ۱۷:۳۰ و در پاییز و زمستان از ۹ الی ۱۶:۳۰ پذیرای بازدید کنندگان است.عکاسی در شمس العماره بدون استفاده از سه پایه و فلش آزاد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *