غار قمری خرم آباد

غار قمری خرم آباد که با نام اشکفت قمری نیز شناخته می شود یکی از جاذبه های دیدنی استان لرستان و شهر خرم آباد است که افسانه های متعددی نیز درباره آن از زبان مردم محلی این منطقه شنیده شده است.انتهای این غار نیز هنوز کشف نشده است.این غار در سال ۱۳۸۰ به شماره ۴۱۴۴ به ثبت ملی ایران رسیده است.

درباره غار قمری خرم آباد

این غار دهانه ای به سمت شرق کوه دارد و مشرف به گرداب سنگی است.سطح داخلی دهانه این غار حدود ۲۰۰ متر است و راهروی ورود به ان باریک و دراز است.این غار در سفیدکوه خرم آباد قرار دارد و مشرف به خرم آباد و دره خرم آباد است.دره خرم آباد غارهای آهکی متعددی دارد که این غار نیز یکی از آن ها است.

این غار در سال های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۸ مورد تحقیق و بررسی رسمی توسط فرانک هول و محققان دانشگاه رایس قرار گرفت.این غار دارای ۲ سالن است که یکی از آن ها ( سالن دوم ) تاریک و سالن اول نیز دارای ۳ متر از لایه های فرهنگی است که هر متر از آن ۵۰۰ قطعه استخوان از انواع حیوانات در آن ها کشف شده است.

سالن دوم این غار کفی صخره ای با سقفی استلاگتیتی و استلاگمیتی دارد که طبق نظر محققان در گذشته در ماه های نوامبر تا مارس انسان ها در آن سکونت داشته اند.

غار-قمری-خرم-آباد
غار-قمری

دره خرم آباد به دلیل داشتن غارهای بسیار مربوط به دوره پیش از تاریخ مورد مطالعه فرانک هول قرار گرفت که تعداد دیگری( ۱۷ غار) از غارهای مربوط به دوران پارینه سنگی در آن کشف شد که یکی از آن ها غار قمری بوده است.این دره محل مطالعات پارینه سنگی فرانک هول قرار گرفته بود.

این غار شهوادی از زندگی انسان های دوره پارینه سنگی مربوط به ۵ هزار سال پیش دارد.از این غار ابزار مورد استفاده انسان های آن دوره نیز کشف شده است که آن ها را به دوره موستری نسبت می دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *