مثلث برمودای ایران

مثلث برمودای ایران و یا همان کویر ریگ جن یکی از صعب العبورترین مناطق ایران و جهان است که منطقه ای کاملا کویری و عاری از امکانات حیاتی است.در کرانه ی وسیع این کویر هیچ آبی وجود ندارد و تا چشم کار می کند در آن تپه های شنی و باتلاق های نمکی دیده می شود.

مثلث-برمودای-ایران
مثلث-برمودای-ایران

آشنایی با مثلث برمودای ایران

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا به این منطقه کویر جن و یا مثلث برمودای ایران می گویند؟اول درباره نام کویر ریگ جن برایتان بگویم که دلیل نام گذاری آن چیست؟جن به معنای پوشیده و پنهان است و چون این کویر اسراری دارد که سال ها بر مردم پوشیده بوده است و نمی توانستند آن ها را کشف کنند این نام را برای آن انتخاب کردند.

دلیل دیگر آن گرمای شدید این منطقه است که چون درقرآن جن را از گرما و آتش تعریف کرده است این نام مناسب آن بوده است.از طرفی اختلاف دمای شب و روز در این منطقه بسیار زیاد است و به همین دلیل با تغییر شدید دما سنگ های این منطقه خرد می شوند یا همان گریه سنگ اتفاق می افتد و همچنین صدای باد در تپه های جنوبی این کویر می پیچد و فضایی اسرار آمیز ایجاد می کند.

از طرفی به دلیل وجود باتلاق های نمکی بسیار در این منطقه بسیاری از افرادی که بدون شناخت و راهنما و نقشه به این منطقه وارد می شوند در این باتلاق ها فرو می روند و یا در این کویر گم می شوند که باعث مرگ آن ها می شود و به همین دلیل در گذشته افراد بسیاری که به این کویر رفتند از آن بازنگشتند و نام آن را به این دلیل مثلث برمودای ایران گذاشته اند.

این کویر ۳۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در قسمت غربی دشت کویر قرار گرفته است این کویر در قسمت کویر مرکزی ایران قرار دارد و به دلیل خشکی و بیابانی بود زیاد به هیچ عنوان مورد توجه کاروان ها قرار نگرفته است اما امروزه بسیاری از افراد طبیعت گرد که به هیجان و کشف طبیعت علاقه دارند به آن سفر می کنند.

کویر-جن-ایران
کویر-جن-ایران

امروزه نه تنها گردشگران بلکه دانشمندان و محققان نیز به آن سفر می کنند هر چه باشد و هر چقدر هم خطر داشته باشد زیبایی آسمان ان در دل شب قلب هر علاقمند به طبیعتی را به تپش وا می دارد.با توجه به وزش باد و جابجایی زیاد تپه های شنی آن هر بخش از این کویر شکل متفاوتی دارد صاف, تچه های کم شیب, شیب تند و یا صعب العبور.

توصیه اکید ما به علاقمندان سفر به این کویر این است که حتما با گروه به این منطقه سفر کنند و نقشه و قطب نما و لوازم مسیر یابی را همراه داشته باشند همچنین سفر به این منطقه برای افراد تازه کار اصلا توصیه نمی شود.در سفر به این کویر پر رمز و راز حتما به اندازه ۲۰ روز آب و غذا همراه داشته باشید زیرا احتمال گم کردن مسیر وجود دارد.

دسترسی به کویر ریگ جن

ابتدا به شهرستان گرمسار بروید سپس خودتان را از پارک ملی دشت کویر به جاده سنگ فرش ملک آباد و کویر برسانید.برای رفتن به این منطقه بهتر است از جیپ های سبک استفاده نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *