مسجد آبی استانبول

مسجد آبی ا ستانبول یا همان مسجد سلطان احمد یکی از معروف ترین و زیباترین آثار تاریخی استانبول و ترکیه است که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.این مسجد از دور به خوبی خودنمایی می کند و دلیل این جلوه گر شدن وجود ۶ مناره بلند آن است.

درباره مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول از آثار تاریخی این شهر مربوط به دوران عثمانی است که معماری آن نیز نمایان گر معماری اسلامی-عثمانی است.این مسجد به دستور سلطان احمد اول بین سال های ۱۶۰۹ الی ۱۶۱۶ زمانی حدود ۷ سال ساخته شد که نمادی بی همتا از سازه های ویژه مسلمانان برای عبادت بوده است.

مسجد-سلطان-احمد-استانبول
مسجد-سلطان-احمد-استانبول

این مسجد در همجواری مسجد ایاصوفیه ساخته شده است که از نظر ظاهری باشکوه تر است.حدود یک سال پس از اتمام ساخت این مسجد سلطان احمد از دنیا رفت و در محوطه این مسجد به خاک سپرده شد و نام این مسجد نیز به نام ایشان به ثبت رسید.همچنین همسر و سه پسر این پادشاه عثمانی نیز در محوطه این مسجد دفن شده اند.

مسجد آبی در بخش آسیایی استانبول و نزدیک به ساحل بسفر و کاخ توپکاپی ساخته شده است و از نشانه های ظاهری آن به ۶ مناره و گنبدهای آبشاری و پلکانی آن اشاره کرد.

جالب است بدانید در زمان اتمام ساخت این مسجد به دلیل ۶ مناره بودن آن که با مسجد الحرام که ۶ مناره دارد مشابه بوده است خشم زیادی بوجود می آید که بعد از آن سلطان احمد معمار بنا را راهی مکه می کند تا یک مناره به مسجدالحرام اضافه نماید و به این ترتیب مسجدالحرام دارای ۷ مناره شده است.

در طراحی داخلی این بنا از حدود ۲۰ هزار کاشی سرامیکی آبی استفاده شده است ک دلیل نام گذاری این مسجد به مسجدآبی همین کاشی ها است.همچنین این بنا حدود ۲۶۰ پنجره دارد که باعث روشن شدن این مسجد می شود.

مسجد-آبی-استانبول
مسجد-آبی-استانبول

نکته مهم دیگر برای ورود توریست ها به این مسجد این است که افراد غیر مسلمان برای حفظ حرمت این مسجد باید از سمت میدان اسب دوانی و ضلغ غربی مسجد وارد شوند.نکته مهم درباره ورود به این بنا این است که در در ورودی بنا زنجیرهایی آویزان شده است که تمام افراد را برای ورود وادار به خم کردن سر می کند.

نکته بعدی این است که بازدید از مسجد در زمان اقامه نماز ممنوع است و بهتر است برای بازدید از این مسجد در اواسط صبح اقدام نمایید.همچنین خانم ها برای بازدید از این بنا باید حجاب اسلامی را رعایت نمایند.همچنین تمام افراد برای ورود به مسجد باید کفش های خود را در بیاورند.

دسترسی به مسجد سلطان احمد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *