معبد گارنی ارمنستان

معبد گارنی ارمنستان از جالب ترین دیدنی های این کشور است که عمر بسیار طولانی ای دارد و مربوط به زمانی است که پاگانی ها در این معبد به عبادت می پرداختند.این معبد در نزدیکی روستای گارنی و در استان کوتایک ارمنستان واقع شده است و معماری ای یونانی رومی دارد.

معبد گارنی ارمنستان را بیشتر بشناسید

ارزش تاریخی این معبد باعث شد سال ها تصویر آن بر روس اسکناس های ۵ هزار درامی این کشور باشد هر چند که پس از تغییر دین مردم کشور ارمنستان تمامی معابد مهر پرستی تخریب شدند اما این بنا از این دوره جان سالم به در برد.

برای دیدن این معبد نیز اصلا نگران نباشید زیرا در فاصله بسیار کمی از ایروان ( پایتخت ارمنستان ) قرار گرفته است و به راحتی با اتومبیل می توانید به آن سر بزنید و زیبایی های آن را از نزدیک تماشا کنید.این معبد در مکانی مرتفع و زیر نظر موزه تاریخی و فرهنگی گارنی قرار دارد.

مجموعه موزه تاریخی و فرهنگی گارنی در زمینی به وسعت  ۳.۵ هکتار قرار دارد و شامل معبد گارنی, کلیسای سنت سیون قرن هفتم, کاخ تابستانه پادشاه و حمام و… است.این مجموعه به طور کلی ۱۱ اثر تاریخی را در خود دارد.

معبد-گارنی-ایروان
معبد-گارنی-ایروان

این معبد در سال های ۷۰ الی ۸۰ میلادی به دستور پادشاه وقت( تیرداد اول ) ساخته شد که این گفته طبق یک کتیبه باستانی به خط و رسم یونانی مطرح شده است.به دلایل نامعلوم در زمان رسمی شدن دین مسیحیت در ارمنستان این معبد برخلاف سایر معابد تخریب نشد هر چند در قرن ۷ به دلیل وقوع زلزله آسیب های زیادی دید.

سال ها بعد این معبد در زمان حکومت سوسیالیستی روسی بازسازی شد و شکل امروزی خود را گرفت.

این معبد ۲۴ ستون دارد که جلوه و زیبایی خاصی به آن داده است و هر کدام از این ستون ها ۶ متر ارتفاع دارند.این معبد از سنگ بازالت خاکستری ساخته شده و داری رواق و شبستان است.

دسترسی به معبد

همانطور که گفته شد این معبد در فاصله ۳۵ کیلومتری ایروان قرار دارد و به همین دلیل رفت و آمد به آن بسیار راحت است و می توانید با کرایه یک اتومبیل و یا تاکسی به آن مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *