مقبره کوروش کبیر

کوروش اولین پادشاه هخامنشیان بود که این سلسله را تاسیس کرد و البته در ادامه این سلسله همچنان از محبوب ترین و برترین پادشاهان این سلسله به حساب می آمد.کوروش کبیر از بهترین و نام آورترین پادشاهان ایران است که در زمان خود عدالت را به بهترین شکل ممکن برای مردم ایران زمین به اجرا در آورد.برای آشنایی با مقبره کوروش در ادامه با ما همراه باشید.

مقبره کوروش کجاست؟

مقبره کوروش کبیر
مقبره کوروش کبیر

کوروش کبیر در منطقه پاسارگاد و در دشتی وسیع به خاک سپرده شده است که این دشت ارتفاعی حدود ۲۰۰۰ متر از سطح زمینی محدود شده به کوهستان ها واقع است.دفن این پادشاه بزرگ به خواست او انجام شد و در وصیتنامه خود از فرزندانش می خواهد که و ی را مومیایی نکنند و به خاک بسپارند.

پاسارگاد یک دشت بسیار قدیمی است که به زمان پارینه سنگی باز می گردد که در آن بناهای سلطنتی بسیار زیادی ساخته شده است مه به همین دلیل برخی منابع آن را مجموعه سلطنتی پاسارگاد نیز می نامند.این مجموعه آثار سلطنتی مربوط به دوره هخامنشیان است.

این دشت که در گذشته پایتخت ایران زمین بوده است در مرکز استان فارس قرار گرفته است.در میان تمام زیبایی های تاریخی این دشت وسیع مقبره کوروش کبیر گوهری گران بها ویادآور پادشاهی مثال زدنی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.این بنا ارتفاعی حدود ۱۱ متر و وسعتی در حدود صد و شصت مترمربع دارد.

معماری مقبره کوروش

آرامگاه کوروش کبیر معماری ای برگرفته از معماری ترکیب معماری های یونانی, میان رودی, مصری,عیلامی و ایرانی اصیل دارد.این بنا دو قسمت اصلی پایه و مقبره دارد.پایه این بنا سکویی با ۶ پله است که همنطور که گفته شد از سطح زمین ۱۱ متر ارتفاع دارد و قسمت اصلی مقبره یک اتاق کوچک با سقفی شیب دار است که روی پایه بنا قرار گرفته است.

آرامگاه کوروش
آرامگاه کوروش

تمام قسمت های بیرونی این بنا ۷ طبقه دارند و اینطور حدس زده می شود که دلیل آن قداست عدد ۷ برای پیشینیان است.تما سنگ های بکار رفته در ساخت این بنا آهکی هستند که رنگ آن ها سفید است.در نزدیکی این دشت و در فاصله ۳۰ کیلومتری معدنی به نام سیوند قرار دارد که احتمالا سنگ های مقبره از آن استخراج شده اند.

در ساخت این بنا هیچ نوع ملاطی استفاده نشده است که ویژگی ای مخصوص سازه های هخامنشی است که در تخت جمشید نیز قابل مشاهده است.

دسترسی به آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش کبیر پاسارگاد قرار گرفته است و ۱۳۰ کیلومتر از شمال تا مرکز شهر شیراز فاصله دارد. برای رفتن به این مکان با ماشین های  شخصی نیز می توان راهی شد.برای راحتی بیشتر باید به شیراز و یا مرودشت بروید و سپس خود را به پاسارگاد برسانید.برای رفتن به پاسارگاد می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده نمایید.برای رسیدن به پاسارگاد از حمل و نقل ریلی نیز می توانید استفاده نمایید.

این بنای تاریخی و با ارزش در ۳ کیلومتری جاده شیراز- اصفهان قرار گرفته است.

پاسارگاد و مقبره کوروش کبیر از آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمند کشور عزیزمان ایران است لطفا در مراقبت از آن کوشا باشید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *