ویزا چیست ؟

اگر شما نیز از علاقمندان به سفرهای خارجی هستید با ما همراه باشید تا پاسخ سوال ویزا چیست را بگیرید و با آگاهی و اطلاعات کامل به سفر بروید و با خیال راحت از سفر خود لذت ببرید.به طور خلاصه ویزا مجوز ورود شما به کشور مقصد است.

ضرورت اخذ ویزا چیست؟

همانطور که گفته شد ویزا اجازه ورود شما به کشور مقصد است که توسط نماینده قانونی کشور مقصد و با بررسی شرایط شما صادر می شود و به این ترتیب شما می توانید به آن کشور وارد شوید.اما ویزا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اولین موردی که باید درباره ویزا بدانید این است که ویزا با محدودیت زمانی صادر می شود و س از صدور آن شما در بازه زمانی مشخص و به مدت مشخص می توانید در کشور مقصد اقامت داشته باشید.پس از پایان اعتبار ویزا شما اجازه ماندن در کشور مقصد را ندارید و باید از آن کشور خارج شوید.

ویزا-چیست
ویزا-چیست

ویزا معمولا به صورت مهر, امضا, برپسب و یا گواهی چاپی و یا الکترونیک به شما داده می شود که در زمان خروج از کشور باید حتما همراه داشته باشید تا بتوانید به کشور مقصد وارد شوید.ویزا حتما باید در کنار گذرنامه باشد.اما نکته قابل توجه دیگر این است که با وجود بازه زمانی مشخص برای ویزا, مسئول و مقامات هر کشور می توانند زودتر از زمان مقرر شده آن را لغو کنند.

قوانین هر کشور در صادر کردن ویزا متفاوت است و به طور کلی در زمان درخواست ویزا از سوی شما سوابق شما از جمله سفرهای خارجی, هدف سفر, میزان توانایی شما در تامین خود در زمان اقامت و سوء پیشینه و… بررسی می شود.

نکته دیگری که شاید برایتان جالب باشد این است که برخی کشورها برای خروج نیز ویزا صادر می کنند که به معنای اجازه خروج افراد از کشورشان است.با توجه توافقات کشورها نیز مردم برخی کشورها اجازه رفت و آمد به برخی کشورهای دیگر را بدون اخذ ویزا دارند.

توجه کنید که برای اخذ ویزا می توانید به آژانس ها و یا مراکز مشخص برای اخذ ویزا مراجعه نمایید تا آن ها به نمایندگی از شما امور مربوط به صدور ویزا را انجام دهند و خودتان درگیز کارهای این چنینی نشوید.برخی از کشورها برای صدور ویزا آزمایشاتی را انجام می دهند از جمله آزمایش hiv و atv .

انواع ویزا چیست ؟

انواع-ویزا
انواع-ویزا

ویزا انواع مختلفی دارد که به هدف شما از سفر به کشور مقصد بستگی دارد.معمولا افراد برای سفرهای دانشجویی, توریستی, تجاری, پژوهشی, ملاقات های دوستانه و یا به صورت عبوری و یا ترانزیتی درخواست اخذ ویزا می کنند.ویزا ها کلا در سه نوع یک بار ورود, ۲ بار ورود و چندبار ورود وجود دارند.

یک بار ورود : در بازه زمانی ویزا تنها یک بار می توانید با آن به کشور مقصد سفر کنید.

دوبار ورود : در بازه زمانی ویزا تنها دو بار می توانید به خاک کشور مقصد سفر کنید.

چندبار ورود : این ویزا معمولا با اعتبار ۱۰ ساله صادر می شود اما برای ایران که اعتبار پاسپورت های آن ۵ ساله است اعتبار ویزاهای چندبار ورود نیز ۵ سال است که در این بازه زمانی می توانید چندین بار به کشور مقصد سفر کنید.

نکته : در هنگام سفر حتما از ویزا و پاسپورت خود چند کپی تهیه کنید و در محل اقامت و همراه خود داشته باشید تا در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن مدارکتان بتوانید از کپی آن استفاده نمایید.ویزا اجازه ورود شما به کشور مقصد است از آن به دقت مراقبت کنید و آن را همراه داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *