پارک گوئل

پارک گوئل یکی از جذاب ترین پارک های جهان است که در شهر بارسلونا اسپانیا قرار گرفته است.این پارک ساخته معمار بزرگ دو قرن اخیر آنتونی گائودی است که هدف از ساخت آن ایجاد یک فضای خاص برای اقامت ثروتمندان بوده است.در ابتدا قرار بود این مکان شهری مینیاتوری باشد که تبدیل به یک پروژه شکست خورده شد.

پارک-گوئل
پارک-گوئل

درباره پارک گوئل

در ابتدا این مجموعه در محوطه ای خارج از شهر ساخته شد که الان در واقع بخشی از شهر شده است.این مجموعه روی تپه کارمل در کوه های کلسرولا ساخته شد.فضای این پارک به حدی زیادی آرامش بخش است و در ساخت تک تک اجزای آن از طبیعت الهام گرفته شده است.

معماری-پارک-گوئل
معماری-پارک-گوئل

گائودی معتقد بود که در طبیعت هیچ چیز صافی وجود ندارد و به همین دلیل در طراحی های او هیچ صافی دیده نمی شود و حتی برای ساخت ستون ها هم از خطوط صاف استفاده نکرده است.از طرفی گائودی اولین کسی بود که در اسپانیا از کاشی کاری استفاده کرد و در واقع این نشانه ای از آثار او است.

گائودی شخصیت بسیار خاصی داشت و در زمان نام گذاری این مجموعه اجازه نداد که نام او را برای آن بگذارند و نام یکی از دوستان نزدیکشرا برای این پارک انتخاب کرد.از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ نیز او مشغول ساخت و توسعه این مجموعه بود تا اینکه در سال ۱۹۱۴ به عنوان پروژه شکست خورده معرفی شد.

در زمان توسعه این پارک گائودی خانه ای که دوستش برنگوئر طراحی کرده بود ساخت تا بتواند برای ساخت بقیه خانه ها سرمایه گذار جذب کند اما هیچ کس سرمایه گذاری نکرد و آن خانه را شخص گائودی خرید و تا پایان عمرش در آن زندگی کرد.این پارک در سال ۱۹۸۴ به ثبت آثار جهانی یونسکو رسید.

این پارک ورودی های بسیاری دارد اما جذاب ترین ان ها ورودی اصلی آن است رمانی که از در ورودی داخل می شود بنا های زیبا و هماهنگی آن ها با با غ و طبیعت اطراف پارک را کاملا حس خواهید کرد و جالب است بدانید موزه تاریخی بارسلونا نیز در همین پارک قرار دارد و می توانید از آن نیز دیدن نمایید.

برای بازدید از این پارک نیازی به پرداخت هزینه نیست و فقط برای بخش های تاریخی باید هزینه پرداخت نمایید.امروزه خانه گائودی نیز تبدیل به موزه شده است که برخی از آثار این معمار موفق نیز در همین خانه به نمایش گذاشته شده است.زمانی که کمی از ورودی فاصله بگیرید راه پله ای را خواهید دید که اژدهایی ساخته شده از موزائیک های رنگی در وسط آن است و شاید حس وجود یک نگهبان را به شما القا کند.

از این راه پله به اتاق و محوطه ای خواهید رسید که ۸۶ ستون دارد که البته تمام آن ها صاف نیست و در ساخت ان ها از شکل و شماسل درختان الهام گرفته شده است و سقف ان با کاشی کاری های فوق العاده ای چشم شما را خیره خواهد کرد.

تراس-پارک-گوئل
تراس-پارک-گوئل

جذاب ترین بخش پارک تراس اصلی آن است که منظره ای بی همتا از بارسلونا را به شما نشان خواهد داد.روی این تراس یک نیمکت دراز به شکل یک مار بزرگ دریایی قرار دارد که می توانید روی آن بنشینید و استراحت کنید و از تماشای زیبایی های محیط لذت ببرید.

در محیط پارک پل ها و راه پله های جذاب زیادی هست حتما رد بازدید از این بخش ها نهایت صبر را داشته باشید و سعی کنید از فضای آن لذت ببرید.

دسترسی به پارک

این پارک در شهر بارسلونای اسپانیا و در خیابان CARRER D’OLOT قرار دارد و برای رفتن به آن می توانید از مترو نیز استفاده کنید که البته کمی فاصله دارد تا در ورودی پارک.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *