پاسپورت چیست ؟

پاسپورت یا همان گذرنامه یک مدرک شناسایی بین المللی است که توسط هر کشور برای اتباع آن کشور صادر می شود و یک شناسنامه بین المللی برای فرد محسوب می شود.به عبارتی پاسخ سوال پاسپورت چیست در همین جمله ساده خلاصه می شود که شما برای سفر به خارج از کشور نیاز به یک شناسنامه بین المللی دارید و پاسپورت همان شناسنامه بین المللی شما خواهد بود.

گذرنامه تنها توسط دولت هر کشور و با قوانین خاص صادر می شود و هیچ فرد و یا سازمان دیگری نمی تواند پاسپورت صادر کند.با استفاده از پاسپورت شما می توانید سفرهای بین المللی داشته باشید و در آن تمام مشخصات فردی شما و امضای شما درج شده است.

اعتبار پاسپورت محدود است و هر کشوری طبق قوانین خاص خود برای پاسپورت افراد اعتبار در نظر می گیرد و ایران پاسپورت را با اعتبار ۵ سال, آمریکا با اعتبار ۱۰ سال صادر می کند که البته آمریکا برای سنین مختلف قوانین خاصی نیز دارد.به طور مثال افراد زیر ۱۶ سال اعتبار پاسپورت آن ها ۵  سال خواهد بود.

پاسپورت-چیست
پاسپورت-چیست

انواع مختلف پاسپورت

حالا که دانستید پاسپورت چیست به معرفی انواع پاسپورت های ایران می پردازیم.در ایران ۳ نوع پاسپورت داریم که عبارتند از :

عادی ( توریستی) : از این نوع پاسپورت افراد عادی برای گردشگری, تجارت و تحصیل استفاده می کنند که رایج ترین نوع پاسپورت است.

خدماتی( رسمی) : این نوع پاسپورت برای کارکنان دولت صادر می شود تا امور محوله به آن ها را به انجام برسانند.برای صدور این نوع گذرنامه قوانین متفاوتی از گذرنامه های عادی وجود دارد.

دیپلماتیک (سیاسی) : برای افراد سطح بالای سیاسی صادر می شود.این نوع پاسپورت قوانین متفاوتی از پاسپورت های عادی دارد.

انواع دیگری از پاسپورت نظیر داخلی, اشتراکی و خانوادگی نیز در سایر کشور ها وجود دارند که البته در ایران این انواع را نداریم.پاسپورت های ایرانی در انواع کاغذی و بایومتریک صادر می شوند.

نکته دیگری که باید متذکر شویم این است که برای تمدید اعتبار گذرنامه خود حتما قبل از به اتمام رسیدن آن اقدام نمایید زیرا برخیاز کشور ها و مقاصد توریستی برای ورود افراد سخت گیری های مخصوص به خود را دارند و پاسپورت شما باید حئاقل چندین ماه اعتبار داشته باشد.

مشخصات ظاهری پاسپورت چیست ؟

کشورهای مختلف جهان ظواهر و مشخصات مختلفی را برای گذرنامه های خود انتخاب کرده اند اما برخی قوانین که از طرف سازمان هوانوردی بین المللی غیر نظامی صادر شده است باید در تمام پاسپورت ها یکسان باشد :

ابعاد ۸۸*۱۲۵

تعداد برگه های پاسپورت که باید یکسان باشد.

پاسپورت-ایران
پاسپورت-ایران

مشخصات وارد شده در پاسپورت

جلد همراه با نماد و طراحی نام کشور

داشتن هشت صفحه خالی برای درج مهر و امضاها

استفاده از زبان انگلیسی

شرایط اخذ پاسپورت چیست ؟

برای دریافت پاسپورت و یا همان گذرنامه کافی است به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید و فرم درخواست پاسپورت را پر کنید.حدودا پس از یک هفته پاسپورت شما آماده و به منزل شما فرستاده خواهد شد.نکته مهم در این باره شرایط خاص موجود برای خانم ها و آقایان است.

آقایان : داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت و یا نامه رضایت سازمان نظام وظیفه برای سفر.

خانم ها : گواهی رضایت همسر و یا پدر , گواهی فوت همسر و یا طلاق نامه

برای چه افرادی گذرنامه صادر نمی شود؟

افراد ممنوع الخروج

افراد دارای سوء پیشینه خارج از کشور

افراد دارای بدهی مالیاتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *