پل ورسک

پل ورسک یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین آثار تاریخی و جذاب کشور ایران است که در استان مازندران و شهرستان سوادکوه قرار گرفته است.این پل قدیمی ترین و بزرگ ترین پل راه آهن ایران محسوب می شود که در سال های ۱۳۱۲ الی ۱۳۱۵ ساخته شد و در سال ۱۳۱۵ افتتاح گردید.

پل-ورسک
پل-ورسک

پل ورسک را بیشتر بشناسید

این پل در نزدیکی روستای ورسک و در ارتفاع ۱۱۰ متری از عمق دره ورسک ساخته شده است که ساخت آن مربوط به دوره پهلوی اول است.برای ساخت این پل چیزی حدود ۲۵ میلیون ریال هزینه شده است که به ارزش پول امروزی کشور ما ۵۰ میلیارد خواهد بود.

این پل توسط مهندسین یک شرکت سوئدی- دانمارکی به نام کامپساکس طراحی و ساخته شده است.این شرکت پس از ساخت این پل ضمانت سرپا بودن ۷۰ ساله آن را به پادشاه ایران داد و اکنون ۸۱ سال از زمان ساخت این پل می گذرد و همچنان پا برجاست.این پل اهمیت تاریخی و استراتژی بسیاری نیز برای ایران دارد.

این پل در مسیر راه آهن تهران- ساری و تهران گرگان قرار گرفته است و تنها ویژه عبور قطار است.مهندسین برای ساخت این پل حدود ۱۱ کیلومتر را به صورت سه پل رویدامنه کوه ساخته اند و دلیل آن نیز شیب زیادی است که این مسیر دارد و با این سازه های سه پل طی کردن مسیر برای قطار راحت تر خواهد بود.این شیب از کوهستان شروع و تا تونل گدوک ادامه پیدا می کند.

سازه های سه پل این مسیر را با نام سه خط طلا می شناسند و دلیل این نام گذاری اول هزینه بالایی است که ایران برای ساخت آن پرداخت کرده است و دیگر اینکه این سازه های دو کوه با ارتفاع زیاد و صعب العبور را به یکدیگر مرتبط کرده اند و عبور و مرور مردم را راحت تر کرده اند.

همپنین پل ورسک بخشی به صورت تونل در زیر رودخانه ساخته شده است که باعث می شود در زمان طغیان رودخانه پل آسیب نبیند و قطار با طی مسیر وچرخش در آن به ارتفاع ۱۰۰ متری برسد.

از دیگر القاب پل ورسک, پل پیروزی است که توسط چرچیل انتخاب شد زیرا این پل در جنگ جهانی دوم بسیار تاثیر گذار بود و باعث پیروزی روسیه شد و اگر این اتفاق نمی افتد شاید امروزه شکل جهان و نقشه زمین تغییر کرده بود.

سه-خط-طلای-پل-ورسک
سه-خط-طلای-پل-ورسک

همچنین گفتنی است که این پل در سال ۱۳۵۶ به ثبت رسید و در گینس هم به دلیل ارتفاع بیش از ۶۱ متر به عنوان یک رکورد ثبت شده است.نکته دیگر در رابطه با این پل وضعیت سلامت سازه آن است که بر عهده راه شمال کشور است که طی قراردادی که با دانشگاه شریف بسته شده است سنسورهایی برای کنترل ضربات و فشارهای وارده به پل کار گذاشته شده است و وضعیت سلامت آن تحت کنترل است.

دسترسی به پل پیروزی

آدرس : استان مازندران – محور فیروزکوه – ۸۵ کیلومتری قائم شهر و۴۵ کیلومتری جنوب شهرستان زیراب

مسیر : جاده دماوند – جاجرود – بومهن – رودهن – گیلاوند – فیروزکوه – مازندران – گردنه گدوک – روستای شورآب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *