گرمابه پهنه سمنان

گرمابه پهنه سمنان در سال ۸۳۱ و در زمان حکومت تیموریان بر ایران ساخته شد که از برترین جاذبه های فرهنگی و  تاریخی این استان محسوب می شود.این گرمابه از سال ۱۳۶۷  تبدیل به موزه شده است پیش از این در دوره مظفرالدین شاه نیز تعمیر و مرمت شده است.

این بنا امروزه قدمتی حدود ۵۶۸ سال دارد و به دستور خواجه غیاث الدین محمد ابن خواجه تاج الدین بهرام سمنانی ساخته شده است.این بنا در بخش مرکز استان سمنان واقع است و در فاصله بسیار کمی از بناهای مهم دیگر همچون مسجد جامع, مسجد امام, تمیچه پهنه و راسته بازار قرار گرفته است.

حمام پهنه سمنان
حمام پهنه سمنان

اطلاعات جامع از گرمابه پهنه سمنان

این حمام سر در بسیار زیبا و چشم نوازی را دارد که در بدو ورد نظر بسیاری از مراجعین را به خود جذب می کند.سر در این بنا کاشیکاری های بسیار زیبایی دارد و شعرهایی نیز با خط نستعلیق بر آن نوشته شده است.این گرمابه سه بخش اصلی رختکن, گرمخانه و خزانه را دارد.

این گرمابه وسعتی حدود ۱۰۰۰مترمربع دارد و دو ورودی مجزا برای خانم ها و آقایان در نظر گرفته شده است.در قسمت ویژه آقایان که دارای ۲ صفه استاز ۳ جهت کاشیکاری دارد و در بالای در نیز یک کتیبه از کاشی های سفید در زمینه لاجوردی به چشم می خورد در قسمت بالایی آن نیز کاشی های زرد رنگ در ۲ لچک به حالت نیم دایره موجود است.در دو طرف ورودی نیز تصویر ۲ سرباز قاجاری است که جمله ” عمل زین العابدین سمنان۱۳۳۰″ خودنمایی می کند.

جالب ترین و دیدنی ترین بخش این موزه استخوان های مادر و فرزندی در شکم اوست که برای بازدید باید به صحن این حمام بروید که آثار تاریخی و هنری دیگری نیز در این صحن برای نمایش وجود دارند.این استخوان ها متعلق با ۴۵۰۰ سال گذشته است.

گرمابه پهنه استان سمنان
گرمابه پهنه استان سمنان

دسترسی به گرمابه

این گرمابه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر برای بازدید افراد باز است و هزینه بازدید برای هر فرد ایرانی ۲ هزار تومان و برای اتباع غیر ایرانی ۱۰ هزار تومان می باشد.این موز تنها در ایام خاصی تعطیل است که عبارتند از روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی, شهادت حضرت علی, رحلت پیامبر اکرم, رحلت امام خمینی و شهادت امام جعفر صادق

آدرس : سمنان – خیابان امام – بازار شیخ علاء الدوله – ضلغ غربی تکیه پهنه

تلفن تماس : ۳۳۱۳۱۲۰۴-۰۲۳

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *